statystyki

Pracujących prawie nie przybywa: Coraz więcej sygnałów niekorzystnej zmiany trendu na polskim rynku pracy

autor: Rafał Hirsch05.03.2019, 08:02; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:20
praca pracownik

Minimalny wzrost liczby pracujących i zahamowanie spadku stopy bezrobocia to sygnały, że polski rynek pracy doszedł do ściany.źródło: ShutterStock

W polskiej gospodarce przestała rosnąć liczba pracujących – wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Zestawienie takie co kwartał publikuje GUS. Z najnowszych danych wynika, że na koniec 2018 r. liczba pracujących wynosiła 16,4 mln – zaledwie 5 tys. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w 2017 r. zwiększyła się o 76 tys.

Ubiegłoroczny przyrost to najsłabszy wynik od 2009 r. Wtedy jedyny raz po wejściu Polski do Unii Europejskiej zanotowaliśmy spadek. Wówczas jednak polska gospodarka ocierała się o recesję, zaś w minionym roku rosła w 5-proc. tempie.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • Zenon(2019-03-05 09:06) Zgłoś naruszenie 2417

    Ktoś jeszcze zdziwiony przy skali tego pisiego rozdawnictwa?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-03-05 09:50) Zgłoś naruszenie 197

    Namoim osiedlu w mieście są młodzi pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) ,nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy idą do pracy abyś PiS miał czym dzielić .Opamiętajcie sie. !.........Nazwa "Prawo i Sprawiedliwość "do czegoś zobowiązuje. ...Już nie prosimy ,już żądamy !, długoletni pracownicy z 45 letni stażem pracy ,zatrudnieni z przed Ustawy POmostowej w szkodliw i nieb warunkach pracy ,w soboty i świeta --jak podczas rocznicy w Jastrzębiu stwierdziłeś -oczekują Emerytur które Dudy Im przyrzekliście. Nie można mówić „nie ma pieniędzy” : gdyż rozdaliśmy potrzebującym ,nie "wypłacajac " należnosci swoim "długoletnim robotnikom. "

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tadeusz (2019-03-05 11:43) Zgłoś naruszenie 140

    ********** o Szopenie. Wiek 61 lat. Ostatnie kilkanascie lat pracy, jako przedstawiciel handlowy, 2 lata pracy w księgowości. Firma padła. W miasteczku 30 tys. oferty pracy sezonowej. W takim wieku trudno pracować ciężko fizycznie.

    Odpowiedz
  • Wiola(2019-03-05 09:54) Zgłoś naruszenie 131

    tymczasem wg ZUS, liczba płacących składki ZUS (nowych pracowników) wzrosła w 2018 r o o ok. 117 000 pracowników...

    Odpowiedz
  • Zor(2019-03-05 13:01) Zgłoś naruszenie 121

    Może wreszcie firmy zauważą ludzi z dużym doświadczeniem zawodowym chętnych do pracy i zaczną ich zatrudniać, a nie tylko 25- latków z 30 letnim doświadczeniem zawodowym...

    Odpowiedz
  • oszukiwany ponad 1000 lat(2019-03-05 11:46) Zgłoś naruszenie 99

    Pomimo ogłupiania kościelnego i pismańskiego tzw. katoprawackiego - ludzie myślą. Kobiety nie chcą rodzić dzieci, pomimo niedouczenia antykoncepcyjnego i rzekomego wsparcia w postaci 500+. Rodacy wolą jechać za granicę i tam pracować. Tam dochód jest sprawiedliwej dzielony. U nas obłuda, opisana przez G. Zapolską, ochrona pedofili i bogatych oszustów stale kwitnie. Gdyby nie pracownicy cudzoziemscy, ZUS też miałby mniejsze wpływy. Statystyka p. Wiolu nie obejmuje cudzoziemców. Ukraińcy dali się wmanewrować w wojnę, Rosjanie budują wielką Rosję, a nasi chcą budować wielką chrześcijańsko Polskę, sobie rządzący wiele dają a nam ochłapy i obietnicę bohaterskiego zgonu. Sami są już do ewakuacji z RP przygotowani.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Arek(2019-03-05 14:48) Zgłoś naruszenie 72

    jak może rosnąć,jak oficjalnie w Polsce pracuje 2 miliony Ukraińców,a nie oficjalnie drugie tyle.W Wawie więcej Hindusów czy Pakistańczyków w firmach kurierskich niż białych/

    Odpowiedz
  • Grazyna(2019-03-05 18:46) Zgłoś naruszenie 61

    To moze wkoncu niech firmy przestana wybrzydzac i zaczna zatrudniac ludzi a nie tylko vzekac na wielce uczonych mlodych po studiach ktorzy od rszu po nich maja miec 10lat doswiadczenia bo nie chce im sie wysilic zeby komus cos pokazac tylko najlepiej zeby usiadl i od razu wszystko robil... doswoadczenie gdzies trzeba zdobyc...

    Odpowiedz
  • nik(2019-03-05 11:36) Zgłoś naruszenie 51

    na jakich umowach pracuja nasi przyjaciele z Ukrainy?

    Odpowiedz
  • T1000(2019-03-05 20:36) Zgłoś naruszenie 50

    Bal na Titanicu trwa!

    Odpowiedz
  • Iwona(2019-03-05 12:15) Zgłoś naruszenie 31

    Może po prostu pula bezrobotnych stopniała? Do 6 proc. czego nie było nigdy wcześniej?

    Odpowiedz