Rafalska: Wypłata matczynych emerytur na wniosek. Decyzję o wypłacie podejmie ZUS

05.09.2018, 15:27; Aktualizacja: 05.09.2018, 15:38
Jeszcze przed wejściem przepisów o matczynej emeryturze podnoszony jest argument, że wpłyną one na dezaktywizację kobiet.

Jeszcze przed wejściem przepisów o matczynej emeryturze podnoszony jest argument, że wpłyną one na dezaktywizację kobiet.źródło: ShutterStock

Wypłata tzw. matczynych emerytur będzie się odbywała na wniosek – podkreśliła w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Decyzję o wypłacie świadczenia będzie wydawał ZUS lub KRUS.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • emeryt(2018-09-22 16:00) Zgłoś naruszenie 21

    dlaczego mamy skladac sie na te ktorym nie chcialo sie pracowac nie zgadzam sie z tym i wyraze to przy urnie

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-09 11:38) Zgłoś naruszenie 50

    Mila Pani Rafalska. Dzisiejszy emeryt płaci od emerytury podatek , którego nie powinien już płacić i składkę zdrowotną" no zgoda jest już najczęściej schorowany, Ale ten sam emeryt zmuszony dorobić do tej emerytury płaci: jeszcze raz podatek, składkę "zdrowotna" i cały ZUS w tym min składkę rentową której nie powinien już płacić, nie mówiąc już o innych elementach składkowych. poza tym nic mu nie przelicza, bo zatrudniający emerytów na umowy zlecenia oszukują i nie płacą takiego ZUS jaki powinni płacić, " dobra zmiana" jest taka, ze emeryt pracuje na Pani nierobów i chore pomysły, co gorsze wprowadzane przez ten Rząd. Nie ma co odliczyć od 2 podatków to podatki są wielkie. Szkoda. ze nie potrafię okradać innych i żyć na koszt innych.

    Odpowiedz
  • ANTONINA(2018-09-08 08:18) Zgłoś naruszenie 82

    DOŚĆ ROZDAWANIA PIENIĘDZY PODATNIKÓW ! CZY KTOŚ ZAPYTAŁ PODATNIKÓW CZY CHCĄ ABY ICH PIENIĄDZE TAK BYŁY ROZDAWANE ? PRAWDĄ JEST ,ŻE STARZY EMERYCI NIE MAJĄ NA LEKARSTWA ! A w TVP zachwyty ,że dzięki 500 + dzieci mają pieniądze na zajęcia dodatkowe, na szermierkę, jazdę konną . Bo dzieci mają być chowani w dobrobycie a starzy niech zdychają ?

    Odpowiedz
  • klaudia(2018-09-07 12:22) Zgłoś naruszenie 51

    Uważam to za rozdawnictwo pieniędzy. Zamiast w innej formie pomagać tym wielodzietnym rodzinom to się obiecuje emeryturę. Inni na najniższą emeryturę gwarantowaną muszą pracować chyba teraz 25 lat. Nie ma sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • sedna(2018-09-07 07:54) Zgłoś naruszenie 62

    Niekompetentna pani minister używa nieuprawnionej nazwy - to nie jest żadna emerytura, tylko rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Na emeryturę to trzeba zapracować i zapłacić składki do ZUS -u. W tym przypadku ZUS zaczyna powracać do roli organu pomocy społecznej, bo to świadczenie ma taki charakter. Ale jako " matczyna emerytura" lepiej się sprzedaje PR-owo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jacek(2018-09-06 14:57) Zgłoś naruszenie 44

    Dzień końca rządów PiS będzie dla mnie dniem ulgi.

    Odpowiedz
  • wielodzietność ideologiczna(2018-09-06 08:00) Zgłoś naruszenie 121

    Moja mama pracowała 45 lat. Ma g-nianą emeryturę. Całe zycie godzenie pracy łączonej z obowiązkami domowymi. Niańki. Jak od 4 roku życia w syfiastych przedszkolach. A tu luzik. Po co biegać do pracy, pracować na ZUS. Wystarczy sobie zupki gotować w domu, dzieki spokojnie odporowadzić, zakupy zrobić, potem dzieci zamiast na świetlicę, mogły sobie wrócić do domu. A teraz jeszczei państwo da emeryturę. A tym co pracowali całe życie - powiedzą: "nie ma na podwyżki".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Voxveritas(2018-09-06 05:49) Zgłoś naruszenie 111

    Ciekaw jestem kiedy wybierzemy wreszcie rządzących przyzwoitych, którzy rozpędzą patologię ZUS FUS, KRUS, czy resortowe biura emerytalne, na cztery wiatry wprowadzając jedną równą składkę dla wszystkich (1000zł), płaconą przez 40 lat, dając po tym okresie świadczenie emerytalne w wysokości 2,5 tys zł wolną od podatków, bo przecie w repartycyjnym systemie co do zasady funkcjonującym w naszym nieszczęsnym kraju, pobieranie podatków od emerytur to szczyt absurdu obciążający płacących na emerytury podwójnie czy utrzymywanie kast niepłacących do systemu oraz tworzenie kolejnych uprzywilejowanych to patologia pozbawiona jakiejkolwiek racjonalności finansowej a także naruszająca zasady prawnego i sprawiedliwego państwa.

    Odpowiedz
  • Simona(2018-09-05 21:51) Zgłoś naruszenie 181

    Mamusia i Tatuś dostaną nagrodę za udaną prokreację. Nieważne, że pili i nie bylo czasu na pracę. Wspieranie patologii i brak motywacji do pracy. Można zrozumieć, że matka 4 dzieci nie miała możliwości pracy, ale ich ojciec z jakiej racji nie pracował. Od takich przypadków jest Mops, a nie ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ob.(2018-09-05 21:46) Zgłoś naruszenie 81

    Dla was kobiet z rocznika 1953 , które już 4 lata walczycie o podwyżki nie ma pieniędzy , a tutaj się znajduja. To jak , to jest ZUS ma pieniądze, czy ich nie ma.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-09-05 21:38) Zgłoś naruszenie 170

    ...."Minister jest gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wyjaśniała, że projekt ustawy nie precyzuje wszystkich skomplikowanych sytuacji, kiedy matczyna emerytura będzie mogła być wypłacona lub nie. "Pozostaje to w kompetencji prezesa ZUS" - podkreśliła....." - czyli ZUS będzie stanowił prawo ? Może w pierwszej kolejności należy naprawić wszystko to co zostało zepsute przez interpretacje ZUS!!! Dotyczy to emerytów , którzy przeszli w miesiącu czerwcu na emeryture a teraz dzięki ZUS otrzymują emeryture nawet i o 800 złotych niższą niż ich koledzy , którzy przeszli na emeryture w pozostałych 11 miesiącach roku. Dzisiaj ZUS z uśmiechem na ustach informuje potencjalnych emerytów by nie przechodzić na emeryturę w czerwcu, kilka lat temu zaś z uśmiechem na ustach przyjmowano wnioski czerwcowe nie informując petenta o niekorzystnej interpraetacji, która zaważy na jego sytuację finasową w przyszłości. NIe widzę żadnego zainteresowania ze strony rządu czy ZUS by tę kuriozalną sytuację naprawić. A trzeba to zrobić w to w trybie pilnym. Dopiero kiedy zostaną wyprostowane wszystkie te niesprawiedliwości, wówwczas można pomyśleć o nowych inicjatywach. Czekamy na dobre zmiany w tej materii!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • matka 4 dzieci(2018-09-05 16:31) Zgłoś naruszenie 332

    a co z matkami ktore majac 4 dzieci pracowały,emeryture maja wieksza od minimalnej ,to nie matki?

    Odpowiedz