Od 1 lipca komornik zabierze mniej zadłużonemu emerytowi

autor: Joanna Śliwińska28.06.2018, 11:14; Aktualizacja: 28.06.2018, 12:21
Zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) dotyczą sposobu i wysokości potrąceń, jakich na żądanie komornika ZUS może dokonać ze świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom.

Zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) dotyczą sposobu i wysokości potrąceń, jakich na żądanie komornika ZUS może dokonać ze świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom.źródło: ShutterStock

Wchodzą w życie nowe progi dopuszczalnych potrąceń długów ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Są obawy, że nowe przepisy mogą zmniejszyć zdolność kredytową seniorów, a nawet osób tuż po pięćdziesiątce.

Zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) dotyczą sposobu i wysokości potrąceń, jakich na żądanie komornika ZUS może dokonać ze świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom. To pokłosie m.in. sporu komorników z ZUS, o którym pisaliśmy m.in. w Tygodniku Gazeta Prawna. Strony konfliktu różnie interpretowały przepisy o potrąceniach, znowelizowano je więc w taki sposób, aby nie pozostawić miejsca na jakiekolwiek rozbieżności. Dodatkowo zwiększono gwarantowane kwoty, które ZUS musi wypłacić uprawnionemu niezależnie od zajęć komorniczych. To z jednej strony korzystne dla świadczeniobiorców, bo dostaną większe wypłaty, nawet gdy będą mieli długi. Z drugiej zaś strony mogą w ogóle pożyczki albo kredytu nie dostać, skoro wierzyciel z odzyskaniem długów będzie miał większe trudności.

Kilkadziesiąt złotych miesięcznie

Wierzycielom trudniej będzie odzyskać długi z dwóch powodów. Po pierwsze, nowe przepisy wprost określają, że jeżeli po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego wysokość świadczenia jest niższa niż kwota świadczenia wolna od potrąceń i egzekucji, to nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Taką interpretację przepisów ZUS konsekwentnie stosował już wcześniej, jednak komornicy mieli tu inne, mniej korzystne dla emerytów i rencistów stanowisko. Druga zmiana, która utrudni odzyskanie zadłużenia, to wspomniane już zwiększenie kwot, które ZUS musi wypłacić świadczeniobiorcy. Dotychczas na pokrycie należności innych niż alimentacyjne ZUS musiał wypłacić dłużnikowi przynajmniej 75 proc. najniższej emerytury lub najniższej renty. W 2018 r. minimalna emerytura wynosi 1029,80 zł, co po odliczeniu składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy oznacza 878,12 zł netto. W przypadku zajęcia komorniczego do 1 lipca ZUS musi więc emerytowi wypłacić 772,35 zł (75 proc. z 1029,80 zł), a po tej dacie – 825 zł, bo taki próg został ustalony. Jak widać, ZUS miesięcznie potrąci na poczet zadłużenia niewiele ponad 50 zł. 


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • anonimowa(2019-10-02 15:09) Zgłoś naruszenie 01

  A mi komornki przez w redną ciotkę 500 zł ze standamera i chcemi zamkąć w szpitalu

  Odpowiedz
 • Pers(2019-09-20 16:44) Zgłoś naruszenie 21

  Gdy pracujesz kwota wolna ponad 1600 gdy masz rentę dostajesz 800 zł, śmiech na sali. Z tego kupić leki, jedzenie i opłaty. Nie każdy rencista to starzec. Ktoś mógł zachorować, mieć wypadek i co wtedy, traci pracę, dochody, a jeszcze komornik na nim siedzi. Najczęściej za przedawniony dług bo dopiero od niedawna wzięli się za firmy windykacyjne

  Odpowiedz
 • Andrzej(2018-12-08 16:18) Zgłoś naruszenie 29

  Po co się zadłużaliście. Żyliście na cudzy rachunek, a teraz nie chcecie spłacać?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • XXXX(2018-08-15 15:42) Zgłoś naruszenie 52

  NIEMASZ RACJI TO JUZ DZIAŁA A NIE DLA WYBRANYCH TYLKO DLA WSZYSTKICH

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • niekonczaca sie opowiesc (2018-08-09 19:29) Zgłoś naruszenie 15

  bzdura jestem na rencie socjalnej 745zl mam komornika, za pożyczke, podobno ustawa weszła w życie 1 lipca 2018? rentę odbieram co miesiąc na 20lipca i tym razem rownież odebrałem 745zl. 825zl to chyba tylko dla wybranych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Głowa do góry(2018-08-08 14:46) Zgłoś naruszenie 100

  Co jak co, ale przepis trochę poprawia sytuację ludzi, którzy mają na prawdę ciężko. Pracowali przez lata i np. zachorowali - chodzi o rentę. Te kilka groszy więcej, które im zostanie pozwoli np. kupić leki, na które wcześniej im mogło najnormalniej w świecie brakować. Leki, które mają zmniejszać cierpienie i być może przyczynić się do ponownego włączenia do aktywności zawodowej. Czy ktoś może policzyć ile tak na prawdę przykładowy Kowalski sam sobie odłożył na rentę, pracując np. przez 20 lat na składki ubezpieczenia społecznego, w tym składki rentowne - biorąc pod uwagę np. najniższą krajową? Do tego doliczyć ile te pieniądze zarobiłyby na najzwyklejszej lokacie i ile wtedy po 20 latach rencista miałby do swojej dyspozycji? Następnie podzielić to przez najniższą rentę i zobaczyć na ile lat sobie sam odłożył. Do tego można wziąć pod uwagę, że np. renta za częściową niezdolność do pracy może być przyznana okresowo, a następne badanie może spowodować odebranie renty. Czy nie wyjdzie przypadkiem, że i tak ktoś odłożył np. dwa razy więcej niż może faktycznie dostać, gdy np. zachoruje? Reszta będzie dla kogo, dla tych co popracowali rok i też im się renta należy, idą z tą rentą do sklepu po wino, a potem kradną, albo żebrzą, bo ledwie na kilka win, piwek i na fajki dostali?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Konstruktywny sceptyk(2018-06-30 09:21) Zgłoś naruszenie 35

  Do: wesołe jest życie staruszka: Kto każe pracować dla nierzetelnego pracodawcy, jak po wykonanej pracy nie zapłacił? Kto każe sprzedawać oszustowi, jak po dostawie towaru cię olał? Po co wiązać się z facetem, który nie będzie łożył na utrzymanie waszych dzieci? Po co mieć wypadek samochodowy z kierowcą, który go spowodował nie mając OC ani grosza przy duszy? Żyjcie na własne ryzyko. To rozciągnijmy to na emerytów. Stary jesteś i nie możesz wypracować takich dochodów co wcześniej, to po co się zestarzałeś? Albo dalej: samochód potrącił cię na pasach, to po co na ulicę wychodziłeś? Napadli cię i ograbili, to po co chodzisz z pieniędzmi? Zgwałcili cię, to czemu byłaś taka ładna? Twoje ryzyko... Chciałbyś żyć w takim kraju, który wyznaje taką logikę?

  Odpowiedz
 • Konstruktywny sceptyk(2018-06-30 09:12) Zgłoś naruszenie 47

  Do: wesołe jest życie staruszka: Kto każe pracować dla nierzetelnego pracodawcy, jak po wykonanej pracy nie zapłacił? Kto każe sprzedawać oszustowi, jak po dostawie towaru cię olał? Po co wiązać się z facetem, który nie będzie łożył na utrzymanie waszych dzieci? Po co mieć wypadek samochodowy z kierowcą, który go spowodował nie mając OC ani grosza przy duszy? Żyjcie na własne ryzyko. A najlepiej nie wstawajcie z łóżek.

  Odpowiedz
 • Precz z lichwą(2018-06-30 02:50) Zgłoś naruszenie 124

  "Są obawy, że nowe przepisy mogą zmniejszyć zdolność kredytową seniorów, a nawet osób tuż po pięćdziesiątce." Kogo obawy?

  Odpowiedz
 • Patent systemowcow(2018-06-28 17:16) Zgłoś naruszenie 26

  tylko isc na emeryture i zostac honorowym prezem w firmie gdzie wyplate pobiera sie w naturze bo mozna wtedy kupowac auta i nieruchomosci na firme a komornik wtedy moze sie schowac ale wczesniej trzeba przepisac wszystko na dzieci z ostatniego malzenstwa

  Odpowiedz
 • Konstruktywny sceptyk(2018-06-28 15:07) Zgłoś naruszenie 514

  Oho, strategia salami rządzących. Będziemy wierzycielom okrajać możliwości odzyskania ich pieniędzy. Plasterek po plasterku. Tu większa pensja minimalna, tam większa kwota emerytury wolnej od zajęcia, tam obcięte uprawnienia Komorników, faktyczna eliminacja egzekucji z ruchomości, tutaj niepotrzebne skomplikowanie procedury, a na deser skrócone okresy przedawnienia i eliminacja rentowności sprzedaży długu. Tak to wasz dług, należy się wam i możecie go ściągnąć, ale spróbujcie szczęścia, chłe chłe... Czy nie prościej i uczciwiej względem obywateli byłoby po prostu skreślić całą Część III kpc, ukse i powiedzieć wprost ludziom: w Polsce długów innych niż należne Państwu się nie spłaca?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane