statystyki

PPE wciąż atrakcyjniejsze od PPK

autor: Łukasz Kuczkowski, Paulina Zawadzka-Filipczyk22.02.2018, 08:17; Aktualizacja: 22.02.2018, 09:01
W obliczu nieuniknionych zmian związanych z wprowadzeniem kolejnego parapodatku, w którym rząd upatruje rozwiązania problemów z wysokością emerytur, pracodawcy jak dotychczas wybierają pewność znanych już rozwiązań.

W obliczu nieuniknionych zmian związanych z wprowadzeniem kolejnego parapodatku, w którym rząd upatruje rozwiązania problemów z wysokością emerytur, pracodawcy jak dotychczas wybierają pewność znanych już rozwiązań.źródło: ShutterStock

Perspektywa wprowadzenia od 1 stycznia 2019 r. pracowniczych planów kapitałowych staje się coraz bardziej pewna. I choć zrezygnowano z kilku budzących szczególne kontrowersje rozwiązań, to nadal istnieją argumenty przemawiające za tym, że warto rozważyć założenie PPE.

W obliczu nieuniknionych zmian związanych z wprowadzeniem kolejnego parapodatku, w którym rząd upatruje rozwiązania problemów z wysokością emerytur, pracodawcy jak dotychczas wybierają pewność znanych już rozwiązań. W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone zainteresowanie zakładaniem pracowniczych programów emerytalnych (PPE), o czym świadczy liczba wniosków o rejestrację, jakie wpłynęły do Komisji Nadzoru Finansowego. Od początku 2018 r. w sumie zostało zarejestrowanych aż 19 PPE (stan na 12 lutego 2018 r., źródło: Rejestr PPE, www. knf.gov.pl). Z kolei w całym 2017 r. zarejestrowano 48 nowych programów, z czego zdecydowaną większość w drugiej połowie roku. To niemal dwa razy więcej w porównaniu do lat 2015 i 2016. Ten wzrost popularności PPE niewątpliwie wiązać należy z zapowiadanym wprowadzeniem obowiązkowych dla pracodawców pracowniczych planów kapitałowych (PPK) i zaniepokojeniem, jakie wywołało z jednej strony samo przedłużanie się prac legislacyjnych nad projektem, a z drugiej niepewność, czy sprawdzą się (a jeśli tak, to w jakim zakresie) podawane publicznie informacje o założeniach programu.

Bez zaskoczenia

Projekt nie jest wielkim zaskoczeniem. Zgodnie z początkowymi założeniami przewiduje po stronie podmiotów zatrudniających (zarówno pracodawców, jak i zleceniodawców) obowiązek zaoferowania osobom zatrudnionym możliwości oszczędzania w PPK. Obowiązek utworzenia PPK docelowo będzie spoczywał na wszystkich przedsiębiorstwach (z wyjątkiem ustawowo zwolnionych z tego wymogu), bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Przy czym ma dotyczyć:

● od 1 stycznia 2019 r. – pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób,

● od 1 lipca 2019 r. – pracodawców zatrudniających co najmniej 50 osób,


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane