statystyki

Czy z założeniem PPE naprawdę warto się spieszyć?

autor: Marcin Wojewódka01.03.2018, 08:37; Aktualizacja: 01.03.2018, 09:12
emeryt, emerytura

Pojawiły się obawy, czy nie trzeba teraz szybko zakładać PPE, by uciec od PPK.źródło: ShutterStock

Kto będzie zwolniony z obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych? Do chwili publikacji projektu ustawy o PPK mówiono, że z takiej możliwości będą mogli z skorzystać ci pracodawcy, którzy na dzień wejścia w życie nowych przepisów będą mogli się pochwalić posiadaniem pracowniczego programu emerytalnego i odprowadzaniem przez minimum 6 miesięcy składki podstawowej w określonej wysokości. Pojawiły się obawy, czy nie trzeba teraz szybko zakładać PPE, by uciec od PPK.

Na szczęście w projekcie nie znalazły się tak rygorystyczne warunki zwolnienia od PPK, jak wcześniej zapowiadano. Wygląda na to, że od obowiązku tworzenia PPK zwolni również PPE założone po wejściu w życie nowej ustawy. Z decyzją nie ma więc pośpiechu. Jest tylko jedno „ale”. Jak pisał tydzień temu Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, nie wiadomo do końca, co pracodawca miałby zrobić, aby zaprzestać prowadzenia PPK – projekt nie przewiduje bowiem żadnej procedury jego likwidacji.

Z godnie z treścią projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ogłoszonego 15 lutego 2018 r., przepisów ustawy nie stosuje się w odniesieniu do podmiotu zatrudniającego, który prowadzi pracowniczy program emerytalny i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia. Przepis ten wydaje się jednoznaczny, gdyż wprowadza zasadę, zgodnie z którą każdy podmiot zatrudniający, który będzie legitymował się prowadzeniem PPE z odprowadzaną składką podstawową w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, zostanie zwolniony z obowiązku tworzenia PPK. Proste. Jednakże w treści uzasadnienia do projektu ustawy zamieszczonego na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji znajdujemy stwierdzenie, że „obowiązek zawarcia umów o prowadzenie PPK nie będzie odnosił się do pracowników podmiotu zatrudniającego, który prowadzi pracowniczy program emerytalny w dniu wejścia w życie ustawy i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia”.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane