statystyki

Czy z założeniem PPE naprawdę warto się spieszyć?

autor: Marcin Wojewódka01.03.2018, 08:37; Aktualizacja: 01.03.2018, 09:12
emeryt, emerytura

Pojawiły się obawy, czy nie trzeba teraz szybko zakładać PPE, by uciec od PPK.źródło: ShutterStock

Kto będzie zwolniony z obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych? Do chwili publikacji projektu ustawy o PPK mówiono, że z takiej możliwości będą mogli z skorzystać ci pracodawcy, którzy na dzień wejścia w życie nowych przepisów będą mogli się pochwalić posiadaniem pracowniczego programu emerytalnego i odprowadzaniem przez minimum 6 miesięcy składki podstawowej w określonej wysokości. Pojawiły się obawy, czy nie trzeba teraz szybko zakładać PPE, by uciec od PPK.

Na szczęście w projekcie nie znalazły się tak rygorystyczne warunki zwolnienia od PPK, jak wcześniej zapowiadano. Wygląda na to, że od obowiązku tworzenia PPK zwolni również PPE założone po wejściu w życie nowej ustawy. Z decyzją nie ma więc pośpiechu. Jest tylko jedno „ale”. Jak pisał tydzień temu Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, nie wiadomo do końca, co pracodawca miałby zrobić, aby zaprzestać prowadzenia PPK – projekt nie przewiduje bowiem żadnej procedury jego likwidacji.

Z godnie z treścią projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ogłoszonego 15 lutego 2018 r., przepisów ustawy nie stosuje się w odniesieniu do podmiotu zatrudniającego, który prowadzi pracowniczy program emerytalny i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia. Przepis ten wydaje się jednoznaczny, gdyż wprowadza zasadę, zgodnie z którą każdy podmiot zatrudniający, który będzie legitymował się prowadzeniem PPE z odprowadzaną składką podstawową w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, zostanie zwolniony z obowiązku tworzenia PPK. Proste. Jednakże w treści uzasadnienia do projektu ustawy zamieszczonego na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji znajdujemy stwierdzenie, że „obowiązek zawarcia umów o prowadzenie PPK nie będzie odnosił się do pracowników podmiotu zatrudniającego, który prowadzi pracowniczy program emerytalny w dniu wejścia w życie ustawy i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia”.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane