Rząd chce stworzyć kominy emerytalne: Likwidacja ograniczenia do 30-krotności przy płaceniu składek emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska26.10.2017, 13:33; Aktualizacja: 26.10.2017, 13:38
Z szacunków resortu wynika, że zmiany obejmą 350 tys. osób.

Z szacunków resortu wynika, że zmiany obejmą 350 tys. osób.źródło: ShutterStock

Około 350 tys. ubezpieczonych będzie mogło otrzymać emerytury w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ceną za ich przyznanie będzie konieczność płacenia składek emerytalno – rentowych od każdej zarobionej złotówki przez cały rok. Bez żadnych ograniczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Jak(2017-10-26 14:20) Zgłoś naruszenie 564

    parlamentarzyści z woli suwerena chcą podnieść sobie emerytury do kilkudziesięciu tysięcy złotych. I znowu wykiwają Suwerena. Brawo P I S!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przezorny(2017-10-26 14:51) Zgłoś naruszenie 552

    Przyjdą inni i tak samo jak ESBEKOM zabiorą.Już zapowiadają ,że cofną wszystkie decyzje tego rządu.I co wtedy?????Następne okradzenie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • solidarność(2017-10-26 15:10) Zgłoś naruszenie 494

    A gdzie zasada solidaryzmu społecznego w ubezpieczeniach????????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2017-10-26 15:45) Zgłoś naruszenie 451

    A co z starymi emerytami którzy mają wypracowane powyżej 250% to ustawa już nie obejmie znów podzielicie emerytów na stary i nowy portfel może już dość okradania ich co miesiąc z wypracowanych ciężko pieniędzy .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cd(2017-10-26 15:52) Zgłoś naruszenie 394

    To jest typowa ustawa pod dobrze zarabiających (posłowie, prawnicy, prezesi różnych spółek itp.). Wystarczy w krótkim okresie płacić dużo (często ci ludzie mają własne fundusze przeznaczone na ten cel), aby szybko zwiększyć swój kapitał emerytalny, który waloryzowany, szybko będzie rósł. Emerytury będą mieć ogromne... ale to już będzie zmartwienie następnego pokolenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Czyzby....(2017-10-26 14:20) Zgłoś naruszenie 375

    Czyzby brakowalo kasy na wyplate gorniczych emerytur?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bogdan137(2017-10-26 16:28) Zgłoś naruszenie 270

    Większe wpływy do ZUS teraz, a wypłaty emerytur to będzie zmartwienie już następnych rządów. I tak wyglądają rządy PiS 4+ i p. Morawieckiego. Ot, cwaniacy i b. dobrzy (REWELACYJNI) PR-owcy.

    Odpowiedz
  • ciekawski(2017-10-26 16:07) Zgłoś naruszenie 263

    Czy chodzi o to, żeby nadal pracujący poseł emeryt Jarosław Kaczyński mógł kiedyś bardziej korzystnie przeliczyć swoją emeryturę? Przy okazji baaaardzo ciekawe pytanie z jednej z interpelacji poselskich o to, co dzieje się ze składkami emerytalnymi odprowadzanymi przez nadal pracujących mundurowych emerytów podpadających pod "ustawę dezubekizacyjną"? Cytat z interpelacji nr 16564: "Od 1 października br. emerytom i rencistom służb mundurowych (oraz ich rodzinom), którzy choć jeden dzień przepracowali w organach bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zostały drastycznie obniżone świadczenia, bez względu na to, jak długo i w jakich formacjach pracowali potem dla wolnej Polski. Najważniejszym elementem tej ustawy jest zapis mówiący o ustaleniu maksymalnej wysokości świadczenia. Każda z osób dotkniętych tą ustawą, bez względu na to czy przepracowała w służbach PRL 1 dzień czy 20 lat, i czy pełniła funkcje biurowe w PRL, czy generalskie w wolnej Polsce może maksymalnie otrzymywać niewiele ponad 1700 zł „na rękę”. Wiele z tych osób cały czas pracuje, albo z powodu tej dramatycznej ustawy będzie musiała wrócić do pracy, mimo problemów zdrowotnych i często bardzo podeszłego wieku. Z tytułu tej pracy osoby te odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednakże w przeciwieństwie do cywilnych emerytów, a także emerytów mundurowych nie objętych ustawą represyjną, te środki nie mogą podwyższyć ich emerytury z uwagi na arbitralny zapis ustawy. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi co stanie się z tymi składkami na ubezpieczenie społeczne, wypracowanymi i wpłacanymi przez emerytów mundurowych?"

    Odpowiedz
  • Grajczyk(2017-10-26 16:09) Zgłoś naruszenie 231

    Główny księgowy rządu, wicepremier Mateusz Morawiecki po cichu zmienia ton w sprawie dobrych wyników finansowych rządu. Zaledwie 20 września rząd informował o rekordowej i niespotykanej wcześniej nadwyżce budżetowej sięgającej 5 miliardów. Okazuje się, że tydzień później wysłał do Brukseli prognozę, że rok 2017 nasze państwo zakończy 51 miliardami na minusie. Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki to mistrz dobrej prezentacji. Przez 9 miesięcy utrzymywał wszystkich w przekonaniu, że gigantyczne wydatki rządu m.in. na 500+, zmniejszenie wieku emerytalnego, budowę armii Antoniego Macierewicza nie mają wpływu na finanse państwa. Pokrycie bieżących wydatków zapewniały przecież wyższe wpływy z uszczelnionego systemu podatkowego i zysków spółek skarbu państwa. Eksperci zachodzili w głowę, kiedy przyjdzie czas na zaksięgowanie wydatków. Tylko w emeryturach i rentach wypłacanych przez ZUS czai się dziura o rozmiarze 45 miliardów złotych. Będziecie płacić na tego trupa finansowego ZUS.

    Odpowiedz
  • ciekawy(2017-10-26 17:32) Zgłoś naruszenie 211

    A może to przygotowanie, dla swoich i pociotków, znajomków ze spółek gdzie ich obsadzono, do otrzymywania w przyszłości większych emerytur ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niech sobie te składki składają w OFE,lubna koncie(2017-10-26 15:15) Zgłoś naruszenie 202

    emerytalnym w banku.ZUS---musi traktować równo swoich ubezpieczonych.Ludzie,którzy przepracowali i mają okres składkowy 40 letni,powinni mieć dodatek do emerytury za każdy rok przepracowany po 40 latach pracy.

    Odpowiedz
  • Janek(2017-10-26 18:56) Zgłoś naruszenie 170

    Brakuje ? A wystarczyło nie kraść ...

    Odpowiedz
  • założymy się?(2017-10-26 18:57) Zgłoś naruszenie 160

    Około 350 tys. ubezpieczonych będzie mogło otrzymać emerytury w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ceną za ich przyznanie będzie konieczność płacenia składek emerytalno – rentowych od każdej zarobionej złotówki przez cały rok. Bez żadnych ograniczeń. Potem wymyślą em obywatelską bo mamy jednakowe żołądki

    Odpowiedz
  • jioo(2017-10-26 16:03) Zgłoś naruszenie 145

    jeszcze 500+ zrobić od dochodu, a nie, że bogaci dostają na patyczki do uszu a biedni mający dochód powyżej 800 zł już nie, no ale to do cholernych pisowców nie dociera, szydłowa tym biednym dzieciom jedynakom karze iść do opieki, a oni szybciej pójdą pod most jak do opieki. i to matka mająca syna księdza się tak wypowiada. A może tak "odstrzeliwać" te jedynaki, po co mają żyć i się męczyć

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • okradziony(2017-10-26 17:26) Zgłoś naruszenie 132

    Rozpocząłem pracę w 1979 roku. Do końca roku 1998 nie było ograniczeń do 250% w wysokości składek odprowadzanych do ZUSu. Na koniec 1998 roku każdemu wyliczano tzw. kapitał początkowy. Mój wskaźnik wyniósł 351%, na mocy obowiązujących przepisów "obcięto" wskaźnik do 250%. Czy to znaczy, że ukradzione mi kiedyś pieniądze zostaną teraz zwrócone.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • janek(2017-10-26 14:57) Zgłoś naruszenie 133

    A myślałem że jak powstanie wielki komin to będzie można przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy kobiety i 40 lat mężczyni , a oni dalej chcą by pracować za małe pieniądze a więcej odprowadzać składek szlachetny rządzie dajcie już spokój i dajcie nam przejść na emeryturę po 35 i 40 latach pracy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Segroregat(2017-10-26 21:52) Zgłoś naruszenie 100

    System emerytalny powinien wygladac tak: Wszyscy bez wyjątku musieliby oczywiście płacić jedną równą składkę przez okres np.40 lat. Po tym okresie składkowym nazbierałoby się prawa do emerytury obywatelskiej, równej dla wszystkich. Składka płacona przez 40 lat składkowych mogłaby wyglądać tak: ----- 500 zł na emeryturę + państwo dodawałoby 5% co rok za korzystanie z tych pieniędzy na emerytury aktualne ----- 300 zł na służbę zdrowia, która zostawała by do dyspozycji wojewódzki samorządów dzielona za zakłady med. -------- 100 zł na świadczenie chorobowe, każdy może zachorować i potrzebować świadczenia w czasie choroby ---------- 80 zł na ubezpieczenie rentowe, każdy może ulec wypadkowi zatem dostanie rentę jak będzie niezdolny do pracy -----------.10 zł na aktywacje bezrobotnych, każdy może stracić pracę, trzeba mu pomóc --------------- 10 zł na koszt administracji systemu, żeby wiadomo było ile wydają i mogą wydać na utrzymanie takiego systemu razem 1000 zł, specyficznego podatku celowego, oraz likwidacja przywilejów emerytalnych wszystkich ale wszystkich, zagwarantuje obywatelską emeryturę w wysokości ok. 2000 zł. Lub więcej w zależności od ilości wpływających środków. W tym systemie kobietom będącym na urlopie macierzyńskim i wychowawczym wliczano by ten czas do okresów składkowych. Ten system nadal pozostanie repartycyjny czyli dzisiejsi pracujący wpłacają na aktualne świadczenia emerytalne. Plus oczywiście solidna kwota wolna od podatków minimum 24 tys. w roku, jako standard cywilizowanego państwa, uzdrowi system emerytur, zatrudnienia i wysokości płac, zdejmując z pracodawców kaganiec pozapłacowych kosztów zatrudnienia oraz zmniejszając koszt utrzymania administracji i tworząc system przejrzystym w którym trudno będzie mieszać politykom swoimi brudnymi łapkami w celu osiągania doraźnych interesów !!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • qwerty(2017-10-26 16:37) Zgłoś naruszenie 82

    Nakonieczny - jak płacić składkę to nie ma mowy i kominach, prawda ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czarna(2017-10-26 17:51) Zgłoś naruszenie 81

    Kominy w Polsce już były ?i wszyscy poszli do nieba?i tak Już jesteśmy umęczeni

    Odpowiedz