statystyki

Obniżony wiek emerytalny: Emerytura z urzędu nie dla wszystkich w tym samym czasie

autor: Marek Opolski27.10.2017, 07:00
Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. spowodowało, że co do zasady już po ukończeniu tego obniżonego wieku ZUS przyznaje z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. spowodowało, że co do zasady już po ukończeniu tego obniżonego wieku ZUS przyznaje z urzędu emeryturę osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

ZUS przyzna ją tylko tym, którzy mają przyznaną rentę na okres krótszy niż osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego. Pozostali muszą poczekać dłużej.

1 października 2017 r. weszły w życie przepisy obniżające powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe regulacje mają zastosowanie przede wszystkich do osób, które w związku z osiągnięciem tego wieku zgłoszą wniosek o przyznanie emerytury. Skorzystają z nich jednak również ci, którzy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy i na emeryturę zostaną przeniesieni przez ZUS z urzędu, a więc bez konieczności zgłoszenia stosownego wniosku.

Dla kogo bez wniosku

Przyznanie emerytury jest uzależnione od zgłoszenia wniosku o jej przyznanie wraz z niezbędną dokumentacją. Od tej zasady przewidziany jest jednak wyjątek, który dotyczy osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy. Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego ZUS przyznaje im z urzędu emeryturę, nie czekając na zgłoszenie wniosku, o ile przez jakikolwiek okres podlegały ubezpieczeniu społecznemu (przed 1 stycznia 1999 r.) albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (po 31 grudnia 1998 r.).

ZUS przyznaje z urzędu emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, a w przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana, od dnia, od którego podjąłby jej wypłatę. Wraz z przyznaniem z urzędu emerytury osoba uprawniona traci prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego ma również prawo zgłosić wniosek o emeryturę. Jeśli zrobi to do końca miesiąca, w którym kończy wiek emerytalny, ZUS rozpatrzy ten wniosek i przyzna emeryturę w tym trybie. Należy jednak zaznaczyć, że przyznanie z urzędu emerytury jest na ogół korzystniejsze od uzyskania tego świadczenia w wyniku zgłoszonego wniosku. Powód takiego stanu rzeczy jest dwojaki. Po pierwsze emerytura przyznana z urzędu nie tylko korzysta z gwarancji najniższej emerytury (nie może być niższa od tej kwoty, jeśli osoba uprawniona posiada wymagany staż składkowy i nieskładkowy), ale również nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Po drugie osoby przenoszone z urzędu na emeryturę mogą ją pobierać również wtedy, gdy kontynuują zatrudnienie w ramach stosunku pracy nawiązanego przed nabyciem uprawnień do tego świadczenia. Takiej możliwości nie mają osoby, które nabywają prawo do emerytury w wyniku zgłoszonego wniosku.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • emeryt(2017-10-27 10:21) Zgłoś naruszenie 211

  Założenia budżetowe na rok 2018. Wzrost emerytur o 2,7 procent może okazać się bardzo niski,ponieważ inflacja ma sięgnąć 2,3 procent. Ponieważ ogromna większość podwyżki emerytur zostanie w ciągu roku "zjedzona" przez wzrost cen. .Czyli po uwzględnieniu inflacji emerytowi w 2018 r. zostanie realnie wzrost emerytury o 0,4 procent to jest w takiej samej wysokości jak w 2017 r.tj. 0,44 procenta.Dobrze to wykombinowali?????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emerytka(2017-10-30 15:18) Zgłoś naruszenie 151

  Brak słów na ten burdel na tym forum!!!!!Jeden mądrzejszy od drugiego,Bo komuś dali wiecej5,10,20, czy 50zł Proszę zajrzeć do ludzi którzy mają 500 czy700zł emeryturę To nawet nie minimalna!!!!To nie lenie!!!!Pracowali wychowali dzieci Teraz mają dobra zmianę!!!Wstyd!!!

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-10-27 11:52) Zgłoś naruszenie 142

  To jest jakaś paranoja. --Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 a nawet w dekadzie 2000, w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z mafią jego POmazańców, z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni wówczas od 15 r życia bez ferii ,wakacji ,często w soboty i święta jak to za komuny bywało bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłużoną emeryturę a w pracy też są zagrożeni albo ją już stracili gdyż " Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą--- a tu na siłe kobiety wypychają lub nie ma miejsc pracy dla młodych ---zamiast zrobić dla wszystkich długoletnich pracowników szczególnie tych zatrudnionych w takich warunkach (mających zaświadczenia o takiej pracy lub bardzo długi staż )--- program płynnego wieku emerytalnego!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mark(2017-10-28 08:48) Zgłoś naruszenie 143

  Dalej ludzie ze stażem 40,a nawet 45 lat skazani są na zupełny śmietnik.Pozostają bez pracy ani szans na nią ,bez zdrowia .Są wieku 60 + i bez żadnych środków do życia.Propaganda sukcesu ,ma jakiś zanik pamięci,pamiętaja o takich dopiero przed wyborami.Nie jest tych ludzi aż tak dużo,ale są.To jest dramat ,przepracowałeś tyle lat,masz wypracowany kapitał i co - śmieć.Najbardziej by ta władza i niby solidarność była by zadowolona ,aby tacy ludzie przenieśli się 2 m.pod ziemię.Ich wypracowanym kapitałem ma się kto zaopiekować,np.Misiewicze ,cz Rydzyki .Takie upodlenie to tylko w tym kraju.Amen.

  Odpowiedz
 • Skrzywdzony(2017-10-28 11:21) Zgłoś naruszenie 101

  zgadzam się mężczyźni roczniki 53 57 są wrakami .Pracując uczciwi dwa miesiące w miesiącu wypracowali kapitał przez 45 albo więcej lat są skazani na śmietnik takie upodlenie to tylko w Polsce .Co zrobił pan przewodniczący Duda podpisał umowę z prezydentem o staż pracy tylko do wyborów My to zapamiętamy panowie

  Odpowiedz
 • ~ag (2017-11-20 08:15) Zgłoś naruszenie 30

  pis szasta pieniedzmi podatnikow nie zastanawiajac sie i nie majac pojecia o ekonomii , laicy, aroganci dbajacy jedynie o wlasna kieszen, miliony dla huchsztaplera torunskiego, miliardy !!!!! na tvpis, miliony na ochrone, limuzyny i wycieczki krakowskie na szeregowego posla kaczynskiego, premie dla ministrow , komisje, pod i nad komisje nikomu niepotrzebna i niczego nie wyjasniajace, 500 chociaz pozytywne , ale kupienie wyborcow msci sie dlugami, lista marnotrawstwa jest bardzo dluga i niestety rosnie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane