Nowe składki emerytalne: Mali przedsiębiorcy zapłacą 32 zł na ubezpieczenie i dostaną emeryturę minimalną

autor: Bożena Wiktorowska10.04.2017, 07:15; Aktualizacja: 10.04.2017, 08:11
Mali przedsiębiorcy będą mogli płacić tylko 32 zł na ubezpieczenie – bezterminowo. W zamian dostaną emeryturę minimalną.

Mali przedsiębiorcy będą mogli płacić tylko 32 zł na ubezpieczenie – bezterminowo. W zamian dostaną emeryturę minimalną.źródło: ShutterStock

Planowane ułatwienia w opłacaniu ZUS przez samozatrudnionych to jeszcze więcej groszowych świadczeń w przyszłości i dodatkowe wydatki dla budżetu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • czytelnik(2017-04-10 08:45) Zgłoś naruszenie 202

    no więc mało zapłacą, będą mieli małą emeryturę, potem biadolenie jak nasi celebryci typu Cugowski, Rodowicz itd

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czarek(2017-04-10 08:49) Zgłoś naruszenie 222

    Ja już nie wierzę w żadne obiecanki tzw. państwa.

    Odpowiedz
  • pracownik(2017-04-10 08:51) Zgłoś naruszenie 295

    Praca na czarno bo i tak RZĄD da 1000,00 zł emerytury?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • DrSzczyt(2017-04-10 09:14) Zgłoś naruszenie 202

    Duże składki - źle! Małe składki też niedobrze. O co chodzi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • a(2017-04-10 09:29) Zgłoś naruszenie 82

    Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś zauważył, iż wysokie składki dobijają małych przedsiębiorców. Pracując w usługach, szczególnie przez kilka pierwszych lat zanim zdobędzie się klientów, ciężko jest zarobić na same koszty, o pieniądzach dla siebie nie wspominając. Myślę, że zostanie wypracowany jakiś kompromis i bardzo się cieszę, że wreszcie coś zaczyna się w tej materii dziać.

    Odpowiedz
  • Ola(2017-04-10 09:35) Zgłoś naruszenie 131

    sporo ludzi z etatów ucieknie na działalność gospodarcza z myślą że co miesiąc więcej im zostanie, ale na starość się zdziwią ....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EDiox(2017-04-10 09:42) Zgłoś naruszenie 40

    A może przychód pomniejszony o wartość sprzedanych dóbr od których opłaciło się vat. Bo kioskarze to nadal będą w czarnej ****e

    Odpowiedz
  • wyzyskiwany frajer(2017-04-10 10:27) Zgłoś naruszenie 93

    czyli jesli ja place 1000 zl miesiecznie obowiazkowo bo jestem niewolnikiem na etacie, to moja emerytura powinna wyniesc ok. 30 x emerytura minimalna?

    Odpowiedz
  • księgowa(2017-04-10 10:37) Zgłoś naruszenie 104

    Kolejny paranoidalny pomysł-wymysł rządu, namieszać ludziom w głowach a potem ich karać za nieprzestrzeganie przepisów. Ale im większy bałagan, tym łatwiej ludzi oszukać, czyż tak nie jest w rzeczywistości? ludzie zanim się połapią o co biega w przepisie, zwłaszcza tak zagmatwanym i na dodatek wszystko liczone od przychodu (czyli juz na starcie jest oszustwo, bo taki samozatrudniający lub mikro-przedsiębiorca nie może odliczyć ani złotówki ), będą musieli udać się po radę do księgowej - i to biegłej - by co miesiąc naliczyła odpowiednią składkę. Ale najważniejsze to "co potem?", jaka emerytura?, bo dzisiejsze minimalne są na granicy ubóstwa, a po nowych wyliczeniach chyba nawet na suchy chleb nie wystarczy, o zapałkach nie wspomnę, by rozpalić sobie ognisko...

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2017-04-10 11:00) Zgłoś naruszenie 111

    To tylko zachęta do przechodzenia z umowy o pracę na samozatrudnienie, bo tam przychód jest dochodem. Może skorzystają na tym jacyś drobni usługodawcy typu szewc, zegarmistrz itp. U innych, a zwłaszcza w handlu, przychód i dochód różnią się diametralnie (przy marży 10%, która dla wielu jest marzeniem pozostaje 500 zł dochodu ze sprzedaży, a gdzie jeszcze pozostałe koszty). Mamy kolejny, po "podwyżce" kwoty wolnej dla zarabiających mniej niż płaca minimalna, propagandowy sukces. Podobno w przygotowaniu jest projekt zwolnienia bezdomnych z podatku od nieruchomości.

    Odpowiedz
  • a(2017-04-10 12:20) Zgłoś naruszenie 03

    Czyli generalnie lepiej bez żadnych składek niż ze składkami niskimi? Brawo wy.

    Odpowiedz
  • księgowa 2(2017-04-10 12:59) Zgłoś naruszenie 13

    Państwo powinno pomyśleć również o abolicji dla zadłużonych z tytułu zusu aby każdy miał czystą kartę do startu.W poprzednim rządzie abolicja objęła tylko wybrana grupę a pozostali czekają.

    Odpowiedz
  • bis(2017-04-10 14:05) Zgłoś naruszenie 90

    W żadnym cywilizowanym kraju nie ma takiego młota o nazwie ZUS na nisko zarabiających mikroprzedsiębiorców jak obecnie w Polsce. Może warto o tym wspomnieć, zastanawiając się czy stawki proporcjonalne do przychodów to jest dobry pomysł czy zły.

    Odpowiedz
  • składkowicz(2017-04-10 16:39) Zgłoś naruszenie 21

    Zastanawia mnie dlaczego w tym TRUPIE finansowym jest tylu w radach nadzorczych ? Przecież to DARMOZJADY - nic nie mające zielonego pojęcia o prawidłowym działaniu firmy nawet tej o obrotach paruset złotowych miesięcznie nie mówiąc o miliardach . Ale trzeba k o l e s i gdzieś poupychać ,żeby mieli wygodne stołki i g o d z i w e kasę bez żadnego wysiłku fizycznego jak i umysłowego.

    Odpowiedz
  • marwol(2017-04-11 08:02) Zgłoś naruszenie 21

    Bzdura, to jest metoda na wyciągnięcie kasy. Czemu? Nikt nie ma przychodów 200 czy 1000 zł, chyba, że działalność jest dodatkiem do pracy. Przychód to cała sprzedaż, a nie dochód. Teraz te osoby przy etacie nie płacą składek, po zmianach zaczną. Pamiętajcie, to jest liczone od przychodu.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2017-04-25 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiązanie jest dobre. Zmusi to potencjalnego Kowalskiego do pomyślenia o swojej emeryturze wcześniej. Ciągle ludzie narzekają na ten ZUS- emerytury będą głodowe. A co robicie w tym kierunku? Niższe składki ZUS umożliwią przekierowanie części składek na prywatne oszczędzanie. Nikt tych pieniędzy nikomu nie zabierze. Nie będzie reformy obcinającej 50% składek jak było z OFE... Przy wypłacie nie ma podatku od wzbogacenia. Trzeba zacząć działać jak mamy możliwość, im ktoś młodszy tym taniej to wychodzi. Sektor prywatny jest tutaj ratunkiem nie ZUS.

    Odpowiedz