Rafalska: Nie będzie emerytur za cztery grosze. Nie cofniemy się przed radykalnymi krokami [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki16.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:00
Na pewno potrzebna jest szeroka akcja informacyjna, żeby ludzie – podejmując decyzję o przejściu na emeryturę – mieli pełną świadomość, jakie świadczenie dostaliby, pracując dłużej - podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Na pewno potrzebna jest szeroka akcja informacyjna, żeby ludzie – podejmując decyzję o przejściu na emeryturę – mieli pełną świadomość, jakie świadczenie dostaliby, pracując dłużej - podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznejźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Kuba Atys Agencja Gazeta

Minister pracy Elżbieta Rafalska nie wyklucza, że jeśli pracodawcy będą omijać minimalną stawkę godzinową, ozusowane mogą zostać także umowy o dzieło.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (70)

  • A niby dlaczego nie ?....(2017-02-25 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    ... jeśli ktoś sobie wypracował, to na jakiej podstawie mu to zabierać ? Swoją drogą jest to znakomita reklama naszego kraju.

    Odpowiedz
  • Lola(2017-02-24 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister jak ma żyć emeryt za 1000zl brutto jak pani Sędzia Sadu Najwyższego nie wie jak ma przeżyć za 10 000zl miesięcznie, może trzeba napisać jakis poradnik albo przeszkolic tych emerytów? ??? A MOŻE TO JEST JAKIŚ ABSURD , TE OLBRZYMIE PENSJE TEJ PALESTRY.

    Odpowiedz
  • Matka polka50+(2017-02-24 13:22) Zgłoś naruszenie 10

    Płaca minimalna w Polsce B w małych miasteczkach i wioskach -13zl brutto na godzinę to FIKCJA.W sklepie pracuje ok 189 godzin oprócz niedzieli , w papierach jest jumowa zlecenie 900zl+ harmonogram godzin , w umowie jest przedstawiciel handlowy nie ekspedientka., a prywaciarz płaci 1450zl bez urlopu i mowi albo pracujesz albo na twoje miejsce mam kogoś innego co mam zrobić takich jak ja kobiet jest wiele a prywaciarze są bezkarni nadal .PAP odsyła na infolinię do której nie można się dodzwonić. Nadmieniam ze mój pracodawca jeździ luksusowym nie jednym samochodem.

    Odpowiedz
  • Wieloletni pracownik bez praw(2017-02-23 19:02) Zgłoś naruszenie 20

    Za cztery grosze nie będzie. Czy za czterdzieści lat pracy i więcej będzie?

    Odpowiedz
  • EMERYTURY.(2017-02-20 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    A co z emeturami wdowymi.

    Odpowiedz
  • cd(2017-02-19 16:03) Zgłoś naruszenie 40

    Pani Minister pani doskonale już wie, że tzw. składki emerytalne, rentowe, zdrowotne są tylko DODATKOWYM PODATKIEM a Polacy mają prawo do korzystania z MAJATKU NARODOWEGO I DYWIDEND OD NIEGO. Tymczasem macherskie grupy rozkradające majątek narodowy wyciągają również łapy po ten wdowi grosz jakimi są obecne fundusze emerytalne, które powinny być zasilane dochodami z państwowych firm, podatków a nie okradane. Zamiast fikcyjnych składek emerytalnych należy wprowadzić konstytucyjny zapis zasilania funduszy emerytalnych z podatków i dochodów i dochodów określonych firm i Instytucji. Należy zakazać gry na giełdzie funduszami emerytalnymi i ubezpieczeniowymi. Obecne składki emerytalne -potraktować w znacznej części jako dobrowolny trzeci filar - to pozwoli na znaczne obniżenie podatków dla firm i obywateli. Aby to zrobić należy zmniejszyć liczbę urzędników i szczebli administracyjnych przejadających bezproduktywnie dochód narodowy a zdolnych i posiadających dużą wiedzę ludzi skierować do działów wytwórczych i przetwórczych wytwarzających wartości dodatkowe. Każdy przebywający w Polsce i płacący Polsce podatki ma prawo do emerytury i renty należy pamiętać, że podatki są zawarte w każdym towarze i usłudze i płaca je absolutnie wszyscy bez wyjątku.

    Odpowiedz
  • TYLE(2017-02-19 12:21) Zgłoś naruszenie 11

    ZA PEŁO ,PEŁO I PSL,PSL ODPROWADZALI 1,96 PL ZA MIESIAC PRACY UMOFA ZLECENIE OBY WAS ,,,,TRAFIŁ

    Odpowiedz
  • zdenek(2017-02-18 19:10) Zgłoś naruszenie 20

    Bo to dobra zmiana dla leni. Ci co nigdy nie pracowali i żyli zasiłków na dzieci mają teraz dodatkowo 1000+ Kombinatorom nie opłaca sie pracować skoro dostają tyle socjalu. Tylko ludzie którzy pracują dużo zostaną oskubani, gdyż nie tworzą proletariatu. Te wszystkie zasiłki to przekupstwo na przyszłe wybory.

    Odpowiedz
  • kjk(2017-02-18 14:09) Zgłoś naruszenie 10

    tak jest, najlepiej to emerytów dobijcie i dajcie 1000+ niech się idioci rozmnażąją

    Odpowiedz
  • boro(2017-02-18 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    Wysokość rewaloryzacji dla mnie jako emeryta ODEŚLĘ tej babie do ministerstwa ! Nie sobie wsadzą to w d.....!Mają na komisje Smoleńskie, na ochronę Kaczogłowego i na wiele innych rzeczy a na emerytów NOWOŚĆ 5 + !!!!!!Banda złodziei i oszustów ! A miało być lepiej dla emerytów ,ale tylko w kampanii wyborczej ! CIEMNY LUD PiS co Wy na to ? Dobra zmiana już jest ale tylko dla siebie !

    Odpowiedz
  • mark(2017-02-18 08:17) Zgłoś naruszenie 20

    Dobra zmiana dla kombinatorów.Człowiek po działalności gospodarczej w wieku 60+ ,z stażem 40 letnim i płaconych składkach przez ten okres ,pozostaje na zupełnym śmietniku przez 5 lat.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju.Jedyny taki kraj w którym ludzie z takim stażem,karmią Misiewiczów ,niby emerytów po 15/20 latach pracy.Jest to jawne złodziejstwo .Ludzie w wieku 60+ ,przez 5 lat zostali skazani na śmietnik .

    Odpowiedz
  • YOGI(2017-02-17 19:58) Zgłoś naruszenie 10

    Jedno mnie tylko martwi że mężczyzni urodzeni w 52r. przed 1 pażdziernika i kobiety urodzone w 57r. przed 1 pażdziernika będą przechodzić na emeryturę na dotychczasowych zasadach przykład ur. 1 lutego 1952 przechodzi na emeryturę 1 07 2018

    Odpowiedz
  • psps(2017-02-17 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wojewoda lub urząd pracy wydaje zgodę na zatrudnienie Ukraińca na umowę o dzieło. Taki "pracownik" zawsze będzie tańszy od ozusowanego zleceniobiorcy. Czy te osoby w tych urzędach to debile czy sabotażyści? Nie można kwestionować takiej umowy o dzieło, choć jest to co najmniej zlecenie z charakteru pracy. A Polaka na umowę o dzieło na budowie w każdym przypadku ZUS zakwalifikuje jako zlecenie. I gdzie tu dbałość o nasz kraj (czytaj emerytury).

    Odpowiedz
  • emerytka nauczycielka(2017-02-17 13:10) Zgłoś naruszenie 40

    P. RAFALSKA obiecala / oklamala/ waloryzacje 0.73% ale w nastepnym dniu wydala rozporzadzenie 0.44% waloryzacji i nie o 4-5zl idzie ale o klamstwo i UTRATE ZAUFANIA , tego sie nie zapomina i sa gorsi od poprzednich rzadow ,a glosowalam na Was 27 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • krystyna(2017-02-17 08:57) Zgłoś naruszenie 50

    W przyszłych latach o 10 zł. KPINA!!!!!A ja na nich głosowałam?

    Odpowiedz
  • mark(2017-02-17 07:39) Zgłoś naruszenie 10

    Kiedy w końcu emerytury po 40 latach pracy,płaconych składkach.Dziś tacy ludzie w wieku 60 + ,ze stażem 40 letnim po działalności gospodarczej pozostają na zupełnym śmietniku.Musieli zrezygnować / zlikwidować / działalność w związku z sytuacja na rynku i pozostaja 5 lat bez żadnych środków do życia.Maja wypracowany kapitał ,który jawnie jest rozkradany przez tzw,Misiewiczów po 15/20 latach niby pracy.Tak wygląda prawo i sprawiedliwość w naszym kraju.W żadnym europejskim kraju ,tacy ludzie z takim stażem pracy nie chodzą po śmietnikach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja(2017-02-16 20:47) Zgłoś naruszenie 130

    I w ten sposób zawsze będą zabierać pieniądze tym , co długo i ciężko pracowali , a rozdawać tym , którym nigdy nie chciało się pracować . To jest ta PIS-owska sprawiedliwość . Popieranie nierobów i pijaków .

    Odpowiedz
  • gucia(2017-02-16 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    ta "minimalna" emerytura wcale nie jest powszechna i nie obejmuje wszystkich tylko bardzo waski margines emerytow. pozostali sa dale poza nawiasem, bo mieli za malo i beda mieli jeszcze mniej teraz wiec prosze nie bujac spoleczenstwa i tych co maja ponizej minimalnej dzis.

    Odpowiedz
  • asdfgh(2017-02-16 16:07) Zgłoś naruszenie 40

    Pani minister, "głodowe emerytury" pobierają również bardzo bogate osoby, które w czasach PRL-u nie wpłacaly celowo na ZUS, oszukując na umowach o pracę, zarobkowały handlując walutą, własnym ciałem lub jeżdżąc na saksy. Odcinek emerytury czy renty nie jest dowodem zamożności, pomagając najbiedniejszym należy żądać oświadczeń majątkowych ! Dlaczego nie ma mozliwości odpisania od podatku pomocy materialnej świadczonej dzieciom swym własnym rodzicom, którzy pobieraja groszowe świadczenie ? Przykładem jest matka wielodzietna ! Można odpisać na zdychające konie, a na własną matkę nie można ? Dlaczego "karta rodziny wielodzietnej" nie jest wydawana dozywotnio dla rodziców (lub chociaż matki, ktora odchowała powyżej 4-5 dzieci i pobiera "głodową emeryturę"), co pozwoli jej na ulge na kolejach, transporcie, w kinie itp. Dlaczego od tych groszowych emerytur pobiera się podatek ??????

    Odpowiedz
  • J(2017-02-16 15:53) Zgłoś naruszenie 40

    Oby pieniadze wplacone przez tych co sklad. odprowadzali nie przepadly, i jesli niskie zostaly wyplacone chocby w formie jednorazowej w przeciwnym wypadku to bedzie zlodziejstwo.

    Odpowiedz