Polacy nie chcą dłużej pracować. Kto tylko może, sięga po wcześniejsze świadczenia

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 08:42
Duży wzrost liczby świadczeniobiorców – o blisko 30 proc. – nastąpił także w emeryturach pomostowych

Duży wzrost liczby świadczeniobiorców – o blisko 30 proc. – nastąpił także w emeryturach pomostowychźródło: ShutterStock

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że bardzo szybko rośnie atrakcyjność wypłat pełniących funkcję wcześniejszej emerytury.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (87)

  • Kasia(2017-01-23 09:04) Zgłoś naruszenie 11911

    Artykuł w jednym zdaniu napisał prawdę i w następnych rozważaniach całkowicie ją pomija, nikt ale to nikt nie zatrudnia kobiet nawet nie 60 letnich ale tych po 50 roku życia!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • młody(2017-01-23 09:40) Zgłoś naruszenie 11314

    Nie wszyscy! Na państwowych posadach siedzą osoby w wieku 70 i więcej lat. Nie chcą odejść, bo zarabiają dobrze, a niektórzy biorą zarówno pensję, jak i emeryturę. Oczywiście, jak ktoś haruje i jest dokładnie wypalony zawodowo, to odchodzi, ale siedzę tacy, którzy niewiele robią, bo mają odpowiednie "stanowiska" i celebrują swoją pozycję. Nie są niezastąpieni, młodsi robiliby to samo lepiej i taniej. Uważam, że "dobra zmiana" powinna zmusić tych 70-latków do odejścia na emeryturę. Ja tam, jeśli dożyję do swojego wieku emerytalnego, nie zamierzam pracować ani dnia dłużej!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Dosia(2017-01-23 10:01) Zgłoś naruszenie 927

    Jesteś bez rozumu. Sory ale tak jest. Ja po przepracowanych 40 latach - nie mam wieku emerytalnego, emerytury. Do jakiej pracy mam pójść. Jestem zmęczona, sprawowana i schorowana. Kto taka babe do pracy weźmie. Na stróża za 650pln i z czego żyć, dasz radę. Całe życie dzieci, praca i dom. Nie chcę dzieci obciążać dość pracowałam by otrzymać minimum. To wstyd tak żyć, a przez całe życie harowalam. Ale stara baba musi odejść. I tak wyrzucononie z pracy bez świadczeń. I nie mów mi że jestem leniwa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Henryk(2017-01-23 12:21) Zgłoś naruszenie 8311

    Poprzedni Rząd PO-PSL podniósł wiek emerytalny, do 67, aby nie płacić zasłużonych emerytur wprowadził głodowe świadczenia przedemerytalne 875 zł netto dla ludzi którzy przepracowali min 40 lat a niektórzy nie mając wieku emerytalnego 67 przepracowali nawet 45 lat.To był skandal na skalę światową.Polacy a w szczególności Polki nie powinny już nigdy na nich oddać głosu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anka(2017-01-23 12:48) Zgłoś naruszenie 804

    Polacy są po prostu pochorowani. Nie mają siły na dalszą pracę wolą zyć w nędzy Państwowa służba zdrowia to porażka.Mam 57 lat i marze o emeryturze .Ja sama mam wizytę do endokrynologa na 3.2018,a do urologa na lipca 2017.Jaka jest w Polsce opieka medyczna w porównaniu do państw zachodnich ,a nam sie każe pracować jak w Niemczech czy USA.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt(2017-01-23 09:35) Zgłoś naruszenie 7611

    no i dobrze, niech ludzie trochę pożyją na emeryturze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kogo to obchodzi(2017-01-23 12:55) Zgłoś naruszenie 650

    Też mi odkrycie Ameryki. W tragicznej sytuacji pracowników 50+ (bez względu na ich kompetencje zawodowe) oczywista staje się ucieczka na emeryturę. Świadczenie gwarantuje określony, stały dochód, który pozwala jakoś przeżyć, natomiast pozostawanie w pracy może skończyć się wypowiedzeniem przez pracodawcę i brak środków do życia. ale...

    Odpowiedz
  • mam z 20 kolegów po 50tce(2017-01-23 12:20) Zgłoś naruszenie 592

    Chcą Pracować !!!!!!!! I co ???? ZERO Pracy nie ma !!!!! Więc po co pisać te bzdety ????

    Odpowiedz
  • obserwator emeryt (2017-01-23 11:25) Zgłoś naruszenie 5612

    po prostu młody człowiek musi wiedzieć ,że ludziom chodzi o socjal czyli na bułki i mleko oraz zapłacić czynsz i media ,żeby nie zostać bezdomnym bo wydłużenie wieku emerytalnego do 67lat pozbawiało ludzi wszelkich praw do świadczenia emerytalnego .Jeśli kto stracił wcześniej pracę bo był już "stary" wysłużony" schorowany , nie miał długich nóg , nie doczekał by się tej emerytury 67 , bo wcześniej pewnie umarłby z przepracowania i chorób...Wybuch w Czarnobylu zrobił swoje. Normalnym faktem jest ,że każdy kto ma uprawnienia emerytalne sięgnie po to świadczenie , chociaż nie da mu to możliwości godnego życia. Wydłużenie wieku do 67 lat to była ściema dla nie kumatych . Nie każdy podcina gałąź na której siedzi a poprzednia ekipa podcięła sobie świadomie .Stąd zmiana oby dobra czego wszystkim życzę.

    Odpowiedz
  • Mural(2017-01-23 19:53) Zgłoś naruszenie 406

    Ludzie patrzą i co widzą??Całkowity chaos i brak stabilności w krótkim czasie. Dawanie i zabieranie. Dlatego chcą odejść, bo może znowu im prawa nabyte odbiorą. Ktoś musi płacić na akcje 500+, 1000+ itp. A kto to będzie robił?Ten, kto robi to od zawsze: stary człowiek.

    Odpowiedz
  • jarek(2017-01-23 09:54) Zgłoś naruszenie 3716

    Co będzie musiała obiecać partia populistyczna aby wygrać kolejne wybory?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PRECZ Z NIEROBAMI(2017-01-23 13:17) Zgłoś naruszenie 345

    tylko lewusy w urzedach by robiły do smierci, chyc łopate,zapiepszaj,przy maszynie,w piekarni,w kopalni,hucie, lewusy tylko graja w bammmmbuuuuko i nieroby

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza(2017-01-23 17:17) Zgłoś naruszenie 326

    ale podwyżka emerytur ok., 10 zł za pracę po 30-40 latach, a za ********** sie rozmnażanie za darmo po 500 zł od zrobienia i urodzenia jednego bachora

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zmęczona bieda(2017-01-23 16:30) Zgłoś naruszenie 285

    i po wuj mam pracować, gdzie mam 38 lat pracy i 2 tys. netto i to ostatnio mi podwyższyli, bo dwa lata temu miałam 1. 500 zł, cholerny kraj, ************ idioci rządzący, żeście mnie zniewolili, nienawidzę was, czekam na śmierć bo mam dosyć życia w biedzie,a teraz jeszcze *********** że przez emnie emerytkę kraj upadnie bo ja będę brała swoją wypracowaną jałmużnę. Zgroza, jak rząd nas niszczy odkąd cholerne solidaruchy z lat 80 objęły rządy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ema 4600brutto(2017-01-23 15:24) Zgłoś naruszenie 256

    -Dlaczego nikt nie pyta dlaczego uciekamy na emę? - ja uciekłem z pracy na eme mając 63 lat mając po uszy niedouczonych kolegów ( licencjatów) wszystko wiedzących. Nie cierpiących wszystko co napisane lub drukowane ( regulaminy ,kodeksy, procedury) niezbędne do poprawnego wykonania powierzonej pracy. Kadra zarządzająca ( ojciec córka,ciotka , kuzyn).Na emie już 8 lat , nadal pracuję .bo ćmiki drogie i jeszcze chcą mnie do tej roboty.

    Odpowiedz
  • Młody zalamany(2017-01-24 09:16) Zgłoś naruszenie 243

    Ludzie sa przez całe zycie okradani przez ZUS. Nikt sie ich nie pytał o to, czy chcą odkładać ma emeryturę czy nie. Po prostu bandycki system pobiera pod przymusem cześć wypracowanych środków. Poznie przesypuje je z jednej przegródki do drugiej. Jest to skrajnie nieefektywny sposób, bo lepiej byłoby zainwestować bądź kupić polisę ubezpieczeniowa z funkcja oszczędzania. Dlatego nie dziwie sie ludziom, ze wyciągają rękę po świadczenia, jeżeli wcześniej całe zycie co miesiąc robiono zamach na owoce ich pracy. Lepiej martwy niż czerwony, Norymberga dla komuny!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Róża (2017-01-23 12:01) Zgłoś naruszenie 1650

    Idźcie wczesniej to z pewnością uzyskacie emeryturkę , która nie wystarczy wam na mleko, do tego doprowadzi pislam , a kaczor bedzie sie z was smisł hahaha

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • meg(2017-01-23 10:26) Zgłoś naruszenie 1435

    Bzdura, znam mnóstwo ludzi, którzy pracują mimo wieku emerytalnego, odchodzą ci, których pracodawcy się pozbywają albo tacy co im w pracy nie idzie dobrze!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ciekawski(2017-01-23 10:42) Zgłoś naruszenie 1241

    Zastanawiam się, dlaczego nauczyciel może otrzymać wcześniejszą emeryturę a pracownik ZUS nie może? Tym bardziej, że poziom stresu w instytucji jest znacznie wyższe niż w szkole (mam porównanie) a wymagania odnośnie sakokształcenia znacznie wyższe.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ciekawy(2017-01-23 09:57) Zgłoś naruszenie 1139

    Dlatego wprowadzono ustawę zwaną denazyfikacyjną tfu niby contra esbekom. A tak faktycznie przeciwko starym emerytom wojskowym, policyjnym i wielu którzy uzyskali świadczenia za czasów PRL, a nie mieli nic wspólnego z UB /ci raczej nie żyją/ lub SB, ZOMO, Milicją. Uderzono też w ich rodziny i niepełnosprawne dzieci. Dobre i prawdziwe jest spostrzeżenie Kasi /dla kobiet burdel małżeński i praca nad siły lub agencja towarzyska i kryminał za aborcję, i za tą samą pracę mniej niż facet/ i młodego /co nam Kaczafi i pozostali starcy w Sejmie udowadniają/. Do emeryta za takie świadczenia trudno przeżyć. Wielu się rozpije i umrze. Ile płacą za takie zwięzłe posty?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz