statystyki

Doradcy pomogą wcześniejszym emerytom

autor: Bożena Wiktorowska08.05.2017, 18:00
emeryt emerytura senior

Propozycja bezpośrednich rozmów z doradcami spotkała się z dobrym przyjęciem.źródło: ShutterStock

Od 1 września ZUS będzie przyjmować wnioski o emerytury od osób, które zdecydują się skorzystać z możliwości zakończenia aktywności zawodowej w obniżonym wieku dla kobiet (60 lat) oraz mężczyzn (65 lat).

– Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem odpowiedniego wieku – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Wcześniej jednak, bo już w wakacje, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sal obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych – dodaje.

Będą oni objaśniać, od czego zależy wysokość emerytury, wyliczą też wysokość prognozowanego świadczenia, w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • qwerty(2017-05-08 18:54) Zgłoś naruszenie 40

  To nie jest do końca prawda, bo doliczenie pracy w warunkach szkodliwych do kapitału początkowego ZUS dokona DOPIERO PO OSIĄGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO, a wiec co najmniej po 1 X. Złożenie wniosku wczesniej spowoduje brak doliczenia. Pani Wiktorowska, niech pani sama pisze artykuły a nie daje tego robić jakimś niedouczonym studenciakom za 100zł.

  Odpowiedz
 • Mural(2017-05-08 19:34) Zgłoś naruszenie 20

  Jako nauczyciel bibliotekarz byłam zatrudniona w zawodzie, który był o specjalnym/szczególnym charakterze. Wszyscy nauczyciele, dydaktycy i specjaliści to mieli. Z tego co pamiętam, trzeba było wykazać się 15 latami pracy w takim charakterze do końca 1998 r. Od 1999 roku już niestety ten status mają tylko nauczyciele w zakładach poprawczych i szkołach specjalnych. Kolejne prawa zabrane wstecz. Ja z tego co pamiętam nie miałam tych 15 lat, a to z powodu przerw w zatrudnieniu/pobyt zagranicą, 2,5 r./ i roku pracy w szkole wyższej jako referent. Obecnie mam prawie 33 lata pracy. Niewiele mi zabrakło do spełnienia tych zasad, mniej chyba niż rok.Z obecnych pomysłów rządu nic nie rozumiem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mural(2017-05-09 07:00) Zgłoś naruszenie 00

  Qwerty, dzięki. I to jest sprawiedliwość??

  Odpowiedz
 • Obserwatorka(2017-05-09 22:34) Zgłoś naruszenie 00

  Im więcej zmian w prawie emerytalnym tym więcej tracą przyszli emeryci.

  Odpowiedz
 • YOGI(2017-05-10 19:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co będzie z osobami na świadczeniu przedemerytalnym którzy 65lat skończą przed 1 pażdziernika ,czy prawa emerytalne nabędą 1 czy dopiero po okresie dołożonym dzięki PO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane