Od 1 września ZUS będzie przyjmować wnioski o emerytury od osób, które zdecydują się skorzystać z możliwości zakończenia aktywności zawodowej w obniżonym wieku dla kobiet (60 lat) oraz mężczyzn (65 lat).
– Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem odpowiedniego wieku – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Wcześniej jednak, bo już w wakacje, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sal obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych – dodaje.
Będą oni objaśniać, od czego zależy wysokość emerytury, wyliczą też wysokość prognozowanego świadczenia, w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.
Aby sprawdzić w praktyce, jakie pytania będą mieć przyszli emeryci – w dwóch oddziałach: w Zabrzu i Warszawie II (w sumie 10 placówek), ruszył właśnie program pilotażowy. Specjalnie przeszkolonych 20 pracowników już teraz udziela odpowiedzi na pytania dotyczące świadczeń. – Po skorzystaniu z porad będziemy prosić klientów o wypełnienie ankiety. Dzięki nim będziemy mogli lepiej przygotować się do wprowadzenia doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.
Propozycja bezpośrednich rozmów z doradcami spotkała się z dobrym przyjęciem.
– Dobrze się stało, że emerytom będą pomagać doradcy. Przepisy są skomplikowane i nie wszyscy urzędnicy zakładu znają się na emeryturach. Najważniejsze, by takie porady były proste, żeby każdy je zrozumiał – zauważa Alina Gucma, wiceprzewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Według szacunków w ostatnim kwartale tego roku około 331 tys. osób będzie mogło przejść wcześniej na emeryturę.