statystyki

Doradcy pomogą wcześniejszym emerytom

autor: Bożena Wiktorowska08.05.2017, 18:00
emeryt emerytura senior

Propozycja bezpośrednich rozmów z doradcami spotkała się z dobrym przyjęciem.źródło: ShutterStock

Od 1 września ZUS będzie przyjmować wnioski o emerytury od osób, które zdecydują się skorzystać z możliwości zakończenia aktywności zawodowej w obniżonym wieku dla kobiet (60 lat) oraz mężczyzn (65 lat).

– Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem odpowiedniego wieku – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Wcześniej jednak, bo już w wakacje, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sal obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych – dodaje.

Będą oni objaśniać, od czego zależy wysokość emerytury, wyliczą też wysokość prognozowanego świadczenia, w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • qwerty(2017-05-08 18:54) Zgłoś naruszenie 40

  To nie jest do końca prawda, bo doliczenie pracy w warunkach szkodliwych do kapitału początkowego ZUS dokona DOPIERO PO OSIĄGNIECIU WIEKU EMERYTALNEGO, a wiec co najmniej po 1 X. Złożenie wniosku wczesniej spowoduje brak doliczenia. Pani Wiktorowska, niech pani sama pisze artykuły a nie daje tego robić jakimś niedouczonym studenciakom za 100zł.

  Odpowiedz
 • Mural(2017-05-08 19:34) Zgłoś naruszenie 20

  Jako nauczyciel bibliotekarz byłam zatrudniona w zawodzie, który był o specjalnym/szczególnym charakterze. Wszyscy nauczyciele, dydaktycy i specjaliści to mieli. Z tego co pamiętam, trzeba było wykazać się 15 latami pracy w takim charakterze do końca 1998 r. Od 1999 roku już niestety ten status mają tylko nauczyciele w zakładach poprawczych i szkołach specjalnych. Kolejne prawa zabrane wstecz. Ja z tego co pamiętam nie miałam tych 15 lat, a to z powodu przerw w zatrudnieniu/pobyt zagranicą, 2,5 r./ i roku pracy w szkole wyższej jako referent. Obecnie mam prawie 33 lata pracy. Niewiele mi zabrakło do spełnienia tych zasad, mniej chyba niż rok.Z obecnych pomysłów rządu nic nie rozumiem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mural(2017-05-09 07:00) Zgłoś naruszenie 00

  Qwerty, dzięki. I to jest sprawiedliwość??

  Odpowiedz
 • Obserwatorka(2017-05-09 22:34) Zgłoś naruszenie 00

  Im więcej zmian w prawie emerytalnym tym więcej tracą przyszli emeryci.

  Odpowiedz
 • YOGI(2017-05-10 19:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co będzie z osobami na świadczeniu przedemerytalnym którzy 65lat skończą przed 1 pażdziernika ,czy prawa emerytalne nabędą 1 czy dopiero po okresie dołożonym dzięki PO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane