Wojewódka: Na emeryturę najlepiej oszczędzać w PPE

autor: Marcin Wojewódka04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 05.01.2017, 12:42
Analiza prowadzi do bardzo ważnej konstatacji o zasadności utrzymania oraz dalszego rozwijania PPE.

Analiza prowadzi do bardzo ważnej konstatacji o zasadności utrzymania oraz dalszego rozwijania PPE.źródło: ShutterStock

Począwszy od 1998 r., wprowadzono w Polsce trzy różne produkty, które miały stworzyć podstawy prawne do dodatkowego oszczędzania na emeryturę. To pracownicze programy emerytalne (PPE), indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Na podstawie danych gromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego można wskazać dwa parametry opisujące popularność poszczególnych form.

Według KNF 31 grudnia 2015 r. w PPE uczestniczyły 393 tys. osób, a na 30 czerwca 2016 r. w IKE konta posiadało 867 tys. osób, a IKZE – 613 tys. osób. Razem daje to liczbę 1,87 mln osób objętych różnymi formami dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dosyć często ta sama osoba uczestniczy w dwóch, a nawet we wszystkich trzech instytucjach równolegle. Co więcej, w przypadku IKE oraz IKZE należy rozróżnić konta aktywne od nieaktywnych. Otóż w pierwszej połowie 2016 r. wpłat dokonano jedynie na niewiele ponad 212 tys. IKE, czyli 24 proc. wszystkich otwartych IKE, a w przypadku IKZE ten wskaźnik wyniósł 16 proc.

Przeważająca część kont IKE i IKZE jest nieaktywna i nie stanowi w praktyce żadnego faktycznego wehikułu, za pomocą którego gromadzone są środki na dodatkową emeryturę. Jedyną instytucją, która zagwarantuje ważny składnik emerytury, jest PPE, co wynika przede wszystkim z faktu swoistej obligatoryjności dokonywania regularnych wpłat na konto. Uczestnik PPE tylko raz podejmuje decyzję o przystąpieniu do programu, a jej konsekwencją jest regularne, a w istocie obowiązkowe opłacanie przez pracodawcę składki podstawowej. Liczby pokazują jednoznacznie, że tylko takie rozwiązanie daje wymierne efekty.

Niemiej jednak należy też wskazać, że nawet sumaryczna liczba osób oszczędzających w ramach PPE, IKE i IKZE, która z pewnością jest niższa niż 1,87 mln, jest stosunkowo niewielka w porównaniu z liczbą członków otwartych funduszy emerytalnych, których 30 czerwca 2016 r. było 16,48 mln Oznacza to, że w połowie 2016 r. nie więcej niż 11,3 proc. członków OFE uczestniczyło w formach dodatkowego oszczędzania emerytalnego regulowanego przez ustawodawcę. Co za tym idzie, prawie 89 proc. członków OFE nie oszczędza dodatkowo.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • MAREK(2017-01-06 18:53) Zgłoś naruszenie 150

  Bzdury i totalne kłamstwo z tym funduszami- wszystkimi!!!! Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Kazdy..(2017-01-04 16:00) Zgłoś naruszenie 156

  Kazdy nowy program oszczedzania na emeryture w III filarze jest dobry dla pracownikow z drugiej polowy powyzej mediany zarobkow. Natomiast dla pierwszej polowy od dolu drabiny wynagrodzeniowej nalezaloby wprowadzic emeryture panstwowa przynajmniej w wysokosci kwoty minimum egzystencji obok podstawowej naliczanej w oparciu o skladke zdefiniowamna. Wowczas mielibysmy emerytalny system oparty na zasadach kanadyjskich, przy czym nalezaloby nieco przyciac od gory emerytury naliczane wedlug skladki zdefiniowanej. Maksymalne swiadczenie oparte o skladke zdefiniowana nie powinno przekraczac 2,5 tys.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Górnik poloncy , nie mylić z polokiym.(2017-01-04 11:46) Zgłoś naruszenie 264

  My górniki w wieku 43 lot nie oszczyndzomy , yno wczesno pynzyja z ZUSu bierymy. Także w warszawie łopony polymy i z Rzondym robiymy co chcymy..

  Odpowiedz
 • Uprzywilejowany górnik z mundurowym. (2017-01-04 11:42) Zgłoś naruszenie 283

  Na emeryturę najlepiej nie oszczędzać , tylko brać ją w wieku 43 lat. Bo to na nas górników i mundurowych robić ma reszta hołoty do wieku 65 lat , czyli aż 22 lata dłużej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane