statystyki

Nadchodzi nowy podatek. Tak UE chce walczyć z nadprodukcją plastiku

autor: Jakub Pawłowski07.08.2020, 07:27; Aktualizacja: 07.08.2020, 08:38
Na razie ustalono tylko stawkę podatku: 0,8 euro za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi

Na razie ustalono tylko stawkę podatku: 0,8 euro za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowiźródło: ShutterStock

W wojnie z plastikiem Unia Europejska sięgnęła po broń ciężkiego kalibru: nowy podatek. Tyle że na razie o mechanizmie jego płatności wiadomo niewiele, a czasu jest bardzo mało.

B ruksela zwiera szyki przeciwko inwazji tworzyw sztucznych. To próba sił. Z jednej strony mamy biurokratyczną machinę UE, która tak mocno dokręca śrubę, że cała konstrukcja złożona z ekologicznych dyrektyw aż trzeszczy i bez odpowiedniego nadzoru może się szybko zawalić. Z drugiej – straszy nas nienasycony plastikowy potwór, który nie ustaje w ekspansji. To uproszczony obraz konfliktu między wieloma grupami interesów i wzajemnych powiązań, które od kilku lat – od kiedy UE zwróciła się w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu – stoją w zasadniczej opozycji. Uproszczony, bo obie strony mają sojuszników. W narożniku UE stoją nie tylko ekolodzy, branża recyklingu, lecz także rozwijające się kraje Azji, które – na wzór Chin – coraz częściej blokują transport odpadów z zagranicy. A to sprawia, że zachodnim państwom coraz trudniej pozbywać się niechcianego balastu, jak to robiły od dekad. Po stronie plastikowego monstrum też nie brakuje sprzymierzeńców. Przewrotnie w jego ekspansji pomaga globalna presja na odejście od paliw kopalnych. Biznesowi temu sprzyja też pandemia. Niektórzy już obwieścili wielki powrót do łask np. woreczków foliowych, w które dziś w wielu sklepach owija się nawet pojedyncze bułki.

Nie jest pewne, kto wygra to starcie ani co z tej walki wyniknie dla nas, firm i środowiska. Dziś na pewno wiemy, że jeśli utrzymamy tempo produkcji plastiku, w 2050 r. w oceanach łatwiej będzie złapać w sieć plastikowy śmieć niż rybę. Pozostaje pytanie, czy legislacyjna ofensywa przeciwko producentom plastiku coś realnie zmieni. A może UE urealni swoje cele i wycofa się z najbardziej radykalnych postulatów?

Biznes nabity w butelkę

Zakaz używania jednorazowych sztućców, słomek i kubeczków oraz wyższe wymogi recyklingu dla państw członkowskich to dopiero początek. Mówiono, że UE wypowiada wojnę absurdalnie niszowemu wrogowi (plastikowe słomki stanowią zaledwie 0,03 proc. odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do oceanów). Teraz Unia w końcu wytacza ciężkie działa w postaci podatku od plastiku, który ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. W europejskich kuluarach mówiło się o nim od kilku lat, ale z dodatkiem „być może kiedyś”. Na ostatnim specjalnym posiedzeniu Rady UE (17–21 lipca) decyzja jednak zapadła. I to ku ogromnemu zaskoczeniu i firm, i ekologów.

Wiadomość wstrząsnęła rynkiem, bo czasu na dopracowanie mechanizmu płatności jest bardzo mało. Na sztywno ustalono jedynie stawkę: 0,8 euro za każdy kilogram materiału, który nie został poddany recyklingowi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (9)

 • obserwator(2020-08-07 09:44) Zgłoś naruszenie 135

  najpierw rozpowszechnili to jako cudo, a teraz chcą walczyć poprzez podatek, taka o to jej polityka UE, podobnie będzie z ideologią LGBT, którą na siłę wszystkim wpychają

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Marian(2020-08-07 08:10) Zgłoś naruszenie 126

  Czemu UE nie czepia się Indii i Chin, które najwięcej wywalają do oceanu? My tu mamy zaciskać pasa, płacić krocie za śmieci, recyklingować, a w Azji po prostu leci wszystko do rzek i oceanów. Żadnemu ekologowi to nie przeszkadza - bo wolą bronić kilku drzew a tysiące ton plastiku w oceanie to ich nie obchodzi już. A sam podatek jak ma działać? Jak masz opakowanie z laminatu, powiedzmy PET/ALU to niby jak ktoś ma wyliczyć, jaki jest udział plastiku (PETu) w laminacie aby poprawnie wyliczyć podatek?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dolejlama(2020-08-07 21:36) Zgłoś naruszenie 51

  Kaucje, a nie podatki! Ale zaraz... na kaucjach nikt nie zarobi.

  Odpowiedz
 • ss(2020-08-08 07:42) Zgłoś naruszenie 41

  unia powinna wprowadzić podatek od mówienia bzdur.

  Odpowiedz
 • Terminator (2020-08-07 19:48) Zgłoś naruszenie 31

  Ta wielka walka!!! Jestem taaaaak bardzo dumny z was polityków UE i z waszej Lobby ale mam za to puste kieszenie i chyba nie dostaniecie grosza .... centa za to!!! LoooooooooL

  Odpowiedz
 • SWOJ(2020-08-10 09:58) Zgłoś naruszenie 20

  A co da nowy podatek? Plastik nagle wyparuje w kosmos? Ludzie, kto kuźwa zajmuje się tymi bzdurnymi przepisami i ich ustalaniem- nic tylko kasa, kasa....za chwilę nie będzie wody zdatnej do picia...A oni pie....o dodtakowych podatkach. Pazerność ludzka nie zna granic tylko zapominają o jednym na tamten świat ze sobą kasy nie wezmą

  Odpowiedz
 • Radek(2020-08-22 15:19) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie! Ue musi upaść!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie