statystyki

Jak przygotować Polskę na zmiany klimatu? Szczepański: Liczy się każda kropla zaoszczędzonej wody [WYWIAD]

autor: Marceli Sommer06.08.2020, 07:20; Aktualizacja: 10.08.2020, 10:34
Nasza droga do neutralności musi rzeczywiście prędzej czy później być wytyczona

Nasza droga do neutralności musi rzeczywiście prędzej czy później być wytyczonaźródło: ShutterStock

- W ostatnich latach zmiany klimatu kosztowały nas już ponad 100 mld zł, w przyszłości musimy się liczyć m.in. ze spadkiem wydajności rolnictwa nawet o kilkanaście procent - mówi w wywiadzie dla DGP dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak zmiany klimatu wpłyną na Polskę i nasze najbliższe otoczenie?

Z naszych analiz opartych na modelach klimatycznych, a także z europejskich projektów badawczych wynika, że zmiany klimatu w naszym regionie mocno przyspieszą w drugiej połowie stulecia. Prognoza ta zakłada, że technologie bazujące na zużyciu paliw kopalnych na świecie nie zmienią się znacząco, a konsumpcja nadal będzie rosła. Średnie temperatury będą systematycznie rosnąć, w sezonie letnim coraz częstsze będą ekstremalne upały, a zimą coraz mniej będzie dni mroźnych. Opadów w skali rocznej będzie prawdopodobnie mniej więcej tyle samo ile obecnie, ale zmieni się ich struktura – musimy się liczyć z bardzo intensywnymi, ulewnymi deszczami, które nie wsiąkając w glebę, szybko spływają do rzek. Efektem mogą być trudności z odtwarzaniem wód podziemnych i nasilanie się problemów z suszą. Dlatego szczególnego znaczenia nabierają długofalowe działania z zakresu gospodarki wodnej, zwłaszcza polityka zwiększania retencji.

W dłuższej perspektywie będziemy musieli się pożegnać z porami roku, jakie znaliśmy dotąd?

Aż tak drastycznych zmian nie przewidujemy, choć rzeczywiście coraz bardziej widoczne będą „zatarcia” między porami roku, wydłużą się np. okresy wegetacji roślin.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie