Warszawa nie godzi się na neutralność klimatyczną. Europa chce ją osiągnąć do 2050 r.

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Magdalena Cedro18.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 18.06.2019, 08:02
Zieloni rosną w siłę na Zachodzie UE. Stąd presja na ambitne cele

Zieloni rosną w siłę na Zachodzie UE. Stąd presja na ambitne celeźródło: ShutterStock

Rośnie presja na nasz region w sprawie klimatu. Za zerową emisją netto w połowie wieku opowiada się już większość europejskich stolic

W czwartek i piątek przywódcy 28 państw spotkają się na szczycie w Brukseli, by rozmawiać o podziale najwyższych stanowisk po majowych wyborach do europarlamentu. Nie będzie to jednak jedyny i najważniejszy temat unijnego szczytu. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia klimatyczna, która mocno podzieliła kontynent na wschód i zachód.

Gdy zamykaliśmy to wydanie DGP, już 18 krajów członkowskich zdecydowało się poprzeć zapis, zgodnie z którym Europa w 2050 r. ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Oznacza to, że w połowie wieku Unia Europejska będzie pochłaniać tyle samo gazów cieplarnianych, co emitować. Ambitniejszych celów klimatycznych nie chce poprzeć jednak 10 krajów, w tym Polska i inne państwa środkowoeuropejskie. Tymczasem decyzja w tej sprawie musi zostać podjęta jednomyślnie przez wszystkie kraje członkowskie.

Jak powiedział DGP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, dzisiaj jest za wcześnie na taki krok. – Taka decyzja musi uwzględniać koszty społeczne i gospodarcze, które w różnych państwach wyglądają inaczej. Decyzja powinna być oparta o właściwą analizę krajowych planów energii i klimatu. W pakiecie muszą się znaleźć środki kompensacyjne dla szczególnie narażonych regionów i państw. Dlatego dziś jest za wcześnie na taki krok – mówi wiceszef MSZ.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie