Walka ze smogiem nie działa. NIK: Miasta pozostają głuche na warkot silników

autor: Jakub Pawłowski13.09.2018, 07:30; Aktualizacja: 13.09.2018, 09:00
Obok krytycznych uwag pod kątem rządu, który źle opracował regulacje dotyczące stref czystego transportu, NIK nie miał też wiele dobrego do powiedzenia o działaniach samych samorządów.

Obok krytycznych uwag pod kątem rządu, który źle opracował regulacje dotyczące stref czystego transportu, NIK nie miał też wiele dobrego do powiedzenia o działaniach samych samorządów.źródło: ShutterStock

 Rząd i gminy zapomnieli, że walka ze smogiem to nie tylko modernizacja kotłów, ale również ograniczenie transportu i redukcja spalin – przekonuje NIK.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła drugą część swojego najnowszego raportu dot. zanieczyszczeń powietrza. To druzgocząca diagnoza dotychczasowych wysiłków trzech skontrolowanych resortów (energii, środowiska, przedsiębiorczości i technologii) i samorządów, która pokazuje, jak zawodzi walka ze smogiem. Wynika z niej, że przy tym tempie działań mieszkańcy skontrolowanych gmin będą mogli bezpiecznie odetchnąć pełną piersią dopiero za kilkadziesiąt lat.

Co gorsza źle opracowane przepisy dotyczące tzw. stref czystego transportu niejako pogrzebały szanse, by terminy te znacząco się skróciły. W ocenie NIK nowe regulacje, choć miały duży potencjał, nie sprawdzają się. Izba przekonuje, że zasady, na których gminy mogą ustanawiać strefy, są na tyle restrykcyjne, że zniechęcają samorządy, bo w praktyce oznaczają wykluczenie z ruchu aut ponad 99 proc. mieszkańców.

Brak zainteresowania


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Za dużo samochodów....(2018-09-13 10:11) Zgłoś naruszenie 10

    W godzinach szczytu auta stoją....i trują. jesteśmy coraz bogatsi. Dwa auta w rodzinie to norma. A są i tacy co mają ich wiecej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie