statystyki

Rząd zawiódł, smog straszy

autor: Jakub Pawłowski12.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 12.09.2018, 08:07
Program miał pierwotnie wystartować jeszcze w lipcu.

Program miał pierwotnie wystartować jeszcze w lipcu.źródło: ShutterStock

Minie od 24 do 100 lat , zanim powietrze nad Polską będzie wreszcie czyste – wyliczyła Najwyższa Izba Kontroli. No, chyba że przyśpieszymy ślimacze tempo walki z zanieczyszczeniem

NIK krytycznie oceniła dwa ministerstwa: środowiska i energii. Pierwsze – za symulowanie działań i brak zaangażowania. Drugie – za opracowanie norm jakościowych dla węgla z rocznym opóźnieniem, a do tego w takiej formie, że z rynku wcale nie znikłyby najgorsze odmiany czarnego paliwa.

Na pochwałę zasłużył tylko resort przedsiębiorczości i technologii. Kierowane przez Jadwigę Emilewicz ministerstwo jako jedyne terminowo wywiązało się z obietnic i ograniczyło sprzedaż „bezklasowych” kotłów. Choć regulujące ich normy rozporządzenie już wymaga zmian, nad którym trwają prace. Przedsiębiorcy znaleźli bowiem liczne furtki, które pozwalają im dalej sprzedawać te same urządzenia grzewcze, tylko że pod inną nazwą i rzekomo do innych celów, np. podgrzewania wody.

Ministerstwo Środowiska zostało też skrytykowane za brak zaangażowania w zmiany dotyczące opłat miejscowych i uzdrowiskowych. Były one pobierane także przez te gminy, gdzie powietrze było bardzo zanieczyszczone. W latach 2014–2016 zarobiły one w ten sposób prawie 94 mln zł.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • eko(2018-09-12 08:27) Zgłoś naruszenie 21

  Nie dziwota,że taki "SMRÓD" nad Polską.Jak podają źródła spaliło się ok.100 składowisk śmieci i odpadów.

  Odpowiedz
 • cd(2018-09-12 14:22) Zgłoś naruszenie 01

  Gdzie "ekolodzy"?! Jak smog, pożary nielegalnych wysypisk, zakopywanie chemicznych odpadów z zachodu to ich nie ma! Niestety lobby górnicze silnie działa w Polsce. Dla nich górnicy są ważniejsi, niż zdrowie nas, naszych dzieci i wnuków. Trują też siebie i swoich bliskich.

  Odpowiedz
 • gość (2018-09-13 19:06) Zgłoś naruszenie 01

  Smog straszy tylko głupich ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie