statystyki

Arsen pod lupą prokuratury. KGHM w opałach

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2018, 07:56; Aktualizacja: 03.07.2018, 09:46
KGHM

KGHMźródło: ShutterStock

Wrocławska prokuratura po publikacjach DGP kieruje do NSA sprawę zanieczyszczenia powietrza arsenem w Głogowie.

Wczoraj do NSA został skierowany wniosek ze skargą kasacyjną do wyroku WSA w Warszawie z marca 2018 r. Chodzi o sprawę mieszkańcy kontra KGHM Polska Miedź. Ci pierwsi wskazywali, że władze samorządowe wydawały kolejne zgody na działalność huty bez uprzedniego sprawdzenia, w jakim stopniu wpłynie to na ich zdrowie.

Sąd przyznał rację kombinatowi i nie dopatrzył się przekroczenia prawa. Tymczasem, jak przekonuje rzeczniczka wrocławskiej prokuratury regionalnej Katarzyna Bylicka, wyrok został wydany „z naruszeniem przepisów prawa procesowego i materialnego”. Jak twierdzi prokuratura, nie zbadano, jaki jest stan faktyczny i kto jest odpowiedzialny za skażenie powietrza, od lat wykazywane w badaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Od lutego pisaliśmy w DGP, że w Głogowie dochodzi do ogromnych przekroczeń stężenia arsenu. W 2017 r. było go w powietrzu pięciokrotnie więcej, niż dopuszczają normy. To po naszych tekstach wrocławska prokuratura zainteresowała się sprawą i chciała przystąpić do pozwu, który kombinatowi wytoczyli mieszkańcy. W marcu rolnicy zrzeszeni w stowarzyszeniu Pro Natura, walcząc w WSA z KGHM, wskazywali, że za zanieczyszczenie może odpowiadać huta. Mimo to nie została ona zobowiązana do przeprowadzenia przeglądów ekologicznych, które sprawdziłyby, jaki wpływ ma KGHM na środowisko.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie