statystyki

Arsen pod lupą prokuratury. KGHM w opałach

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2018, 07:56; Aktualizacja: 03.07.2018, 09:46
KGHM

KGHMźródło: ShutterStock

Wrocławska prokuratura po publikacjach DGP kieruje do NSA sprawę zanieczyszczenia powietrza arsenem w Głogowie.

Wczoraj do NSA został skierowany wniosek ze skargą kasacyjną do wyroku WSA w Warszawie z marca 2018 r. Chodzi o sprawę mieszkańcy kontra KGHM Polska Miedź. Ci pierwsi wskazywali, że władze samorządowe wydawały kolejne zgody na działalność huty bez uprzedniego sprawdzenia, w jakim stopniu wpłynie to na ich zdrowie.

Sąd przyznał rację kombinatowi i nie dopatrzył się przekroczenia prawa. Tymczasem, jak przekonuje rzeczniczka wrocławskiej prokuratury regionalnej Katarzyna Bylicka, wyrok został wydany „z naruszeniem przepisów prawa procesowego i materialnego”. Jak twierdzi prokuratura, nie zbadano, jaki jest stan faktyczny i kto jest odpowiedzialny za skażenie powietrza, od lat wykazywane w badaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Od lutego pisaliśmy w DGP, że w Głogowie dochodzi do ogromnych przekroczeń stężenia arsenu. W 2017 r. było go w powietrzu pięciokrotnie więcej, niż dopuszczają normy. To po naszych tekstach wrocławska prokuratura zainteresowała się sprawą i chciała przystąpić do pozwu, który kombinatowi wytoczyli mieszkańcy. W marcu rolnicy zrzeszeni w stowarzyszeniu Pro Natura, walcząc w WSA z KGHM, wskazywali, że za zanieczyszczenie może odpowiadać huta. Mimo to nie została ona zobowiązana do przeprowadzenia przeglądów ekologicznych, które sprawdziłyby, jaki wpływ ma KGHM na środowisko.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie