Brak całkowitych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, wycofanie śmieciowego jedzenia ze sklepików i stołówek oraz bezpłatne podręczniki dla kolejnych roczników uczniów - takich między innymi nowości mogą spodziewać się w szkołach uczniowie, rodzice i nauczyciele od nowego roku szkolnego.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Uczeń bez zwolnienia w w-f i z oceną opisową
Od 1 września wchodzą też w życie przepisy, które nie pozwalają zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego w ogóle, ale tylko z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych. Podstawą do zwolnienia będzie teraz opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres.
Więcej na ten temat tutaj
Możliwe będzie także wystawianie uczniom ocen bieżących w formie opisowej na każdym etapie edukacyjnym - do tej pory było to możliwe tylko w klasach I-III szkoły podstawowej. Teraz także w klasach wyższych nauczyciel będzie mógł oprócz ocen wyrażanych cyframi w skali od 1 do 6 zastosować ocenę opisową. Ma być ona sporządzana na komputerze, a po wydrukowaniu podpisywana przez wychowawcę klasy lub nauczyciela prowadzącego określone zajęcia edukacyjne.
Więcej na ten temat tutaj
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843).
Możliwe będzie także wystawianie uczniom ocen bieżących w formie opisowej na każdym etapie edukacyjnym - do tej pory było to możliwe tylko w klasach I-III szkoły podstawowej. Teraz także w klasach wyższych nauczyciel będzie mógł oprócz ocen wyrażanych cyframi w skali od 1 do 6 zastosować ocenę opisową. Ma być ona sporządzana na komputerze, a po wydrukowaniu podpisywana przez wychowawcę klasy lub nauczyciela prowadzącego określone zajęcia edukacyjne.
Więcej na ten temat tutaj
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843).">
ShutterStock
2
Zmiany w egzaminach
Kolejne zmiany nastąpią też w sposobie przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego.
Ujednoliceniu mają więc ulec terminy ogłaszania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną komunikatów w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać na wszystkich egzaminach, w tym dotyczy to także dozwolonych programów komputerowych.
Do składu zespołów nadzorujących przebieg sprawdzianu albo egzaminu gimnazjalnego będzie mogło być powołanych co najmniej dwóch nauczycieli, zamiast co najmniej trzech. Ponadto do składu będą mogli dołączyć u nauczyciele prowadzący zajęcia, z zakresu których przeprowadzany jest sprawdzian – dotychczas nie było takiej możliwości.
Od nowego roku część maturzystów będzie też musiała zapłacić za podejście do egzaminu - opłata wyniesie 50 złotych.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz. U. poz. 959)
ShutterStock
3
Zmiany dla uczniów niepełnosprawnych
Zgodnie z podpisanym przez Joannę Kluzik-Rostkowską rozporządzeniem (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz. U. poz. 1113), jeżeli dziecko będzie mieć w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zalecenie, że może realizować obowiązek szkolny w placówce ogólnodostępnej z pomocą nauczyciela wspomagającego, szkoła obligatoryjnie będzie musiała mu to zapewnić. Do tej pory było to możliwe, jeżeli zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę. Chodzi o uczniów, którzy mają orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj
Ponadto od września wchodzi też w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 1993). Dodano przepis umożliwiający organizację lekcji języka migowego. Ponadto nauka drugiego języka obcego nowożytnego dotyczyć będzie wszystkich uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, niezależnie od rodzaju gimnazjum, do którego uczęszczają.
Ponadto od września wchodzi też w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 1993). Dodano przepis umożliwiający organizację lekcji języka migowego. Ponadto nauka drugiego języka obcego nowożytnego dotyczyć będzie wszystkich uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, niezależnie od rodzaju gimnazjum, do którego uczęszczają.">
ShutterStock
4
Bez śmieciowego jedzenia w szkołach
Od 1 września 2015 r. zacznie też obowiązywać ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U.z 2015m poz. 35). Zgodnie z nią, z przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ma zniknąć śmieciowe jedzenie.
Ze szkolnych sklepików i stołówek mają więc zniknąć produkty zawierające takie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru. Zakazem sprzedaży i podawania mają być objęte np. niektóre ciastka, produkty mleczne i zbożowe, dżemy i marmolady, napoje, zwłaszcza gazowane i energetyzujące, przekąski, produkty typu fast food i instant.
Zabronione będzie też prowadzenie reklamy lub jakiejkolwiek formy promocji takiego jedzenia w placówkach oświatowych oraz w ich pobliżu.
Jeżeli inspektor sanitarny wykaże, że zostało złamane prawo, na ajenta prowadzącego sklepik lub stołówkę będzie mogła być nałożona kara pieniężna w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Dyrektor szkoły będzie też mógł automatycznie wypowiedzieć mu umowę.
Jednak, jak się dowiedzieliśmy, część uczniów na książki będzie musiała poczekać nawet do końca października. >>Czytaj też: Już wkrótce w szkolnych sklepikach nie będzie batoników
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję