Pani Agata jest mamą 13-letniej Kamili. – W tym roku córka idzie do gimnazjum. W szkole podstawowej przez dwa ostatnie lata nie chodziła na zajęcia z wychowania fizycznego. Ma wadę kręgosłupa, może wykonywać tylko niektóre ćwiczenia bez specjalnego wysiłku. Teraz nauczycielka powiedziała, że od przyszłego roku szkolnego uczniowie, którzy nie ćwiczą, nie będą już mogli migać się od zajęć. Zastanawiam się, czy to po prostu jej złośliwość i chęć dokuczenia córce, czy w gimnazjum obowiązują jakieś inne zasady – ma wątpliwości czytelniczka
Wszystko wskazuje na to, że nauczycielka miała rację. Oczywiście dodając, że nie ćwiczą tylko leniwi uczniowie, chciała zapewne dokuczyć córce pani Agaty, ale powiedziała prawdę. Nie ma to jednak związku ze zmianą szkoły. Jej rodzaj nie ma znaczenia przy ewentualnym zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego. 1 września wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych. Dotychczas opinia lekarza wystarczała, aby uczeń był zwolniony z ćwiczeń. Od września uczeń nie będzie już zwolniony z zajęć w ogóle. Zostanie wprowadzona możliwość zwolnienia z wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego, a nie z uczestnictwa w tych zajęciach w ogóle.
Na początku semestru pani Agata będzie musiała dostarczyć opinię lekarza, która wskazuje, jakich ćwiczeń fizycznych albo jakiego ich rodzaju córka nie może wykonywać i przez jak długi okres. To nie koniec zmian. Od września, niezależnie od szkoły i klasy, nauczyciel będzie mógł wystawiać oceny w formie opisowej. Dotychczas było to praktyką w nauczaniu początkowym, teraz oprócz skali 1–6 w ocenie ma się znaleźć informacja o poziomie osiągnięć edukacyjnych ucznia, zaangażowaniu, umiejętnościach, czy przezwyciężaniu określonych trudności. Dla uczniów takich jak córka pani Agaty może to być dobrą informacją. Będzie mogła uczestniczyć w części zajęć bezpiecznych dla jej zdrowia. Opisowe stopnie sprawią, że może być sprawiedliwie oceniana.
Oczywiście, jeśli lekarz uzna, że wada lub też choroba kręgosłupa jest na tyle poważna, że uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń, córka nie będzie musiała ich robić. Jednak powinno to zostać wyraźnie zaznaczone przez lekarza.
Podstawa prawna
Art. 44 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572 ze zm.). Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 843).