Początek dorosłego życia to dla wielu osób również pierwsze próby radzenia sobie z własnymi finansami. Jak przeżyć miesiąc na studiach bez telefonu do rodziców? Najlepiej dostać stypendium socjalne lub naukowe.
.
1
Jakie dochody uwzględnia się przy stypendium socjalnym
Są to dochody osiągane przez:
studenta,
małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
rodziców studenta, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
ShutterStock
2
Ile wynosi stypendium socjalne?
Kwota stypendium socjalnego ustalana jest przez rektora uczelni i członków samorządu studenckiego. Jest uzależniona od uczelni. Dla przykładu, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie maksymalna kwota stypendium socjalnego wynosi 800 zł, a minimalna 80 zł. Na Uniwersytecie Warszawskim kwota bazowa to 950 zł
ShutterStock
3
Dla kogo jest stypendium naukowe?
Część studentów może liczyć na stypendium rektora dla najlepszych studentów. Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. O przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów lub stypendium ministra za wybitne osiągnięcia może ubiegać się również student pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w terminie roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia, który spełnił kryteria określone odpowiednio w ust. 1 lub 2 na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia. (ART 181 Prawo o szkolnictwie wyższym)
ShutterStock
4
Dla kogo jest stypendium ministra?
Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może być przyznane studentowi szczególnie wyróżniającemu się w nauce oraz posiadającemu osiągnięcia naukowe, a stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe studentowi, który osiągnął wysoki wynik sportowy we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym i zaliczył kolejny rok studiów.
Student może równocześnie otrzymywać stypendium rektora dla najlepszych studentów i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Otrzymanie tych stypendiów nie wyklucza prawa studenta do świadczeń pomocy materialnej oraz prawa do otrzymywania stypendium przyznawanego przez organy samorządu terytorialnego oraz pracodawców, a także pochodzących ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. (ART 181 Prawo o szkolnictwie wyższym)
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję