statystyki

Wybitni maturzyści mają szansę na pieniądze od rektora

autor: Marek Wocka07.04.2015, 07:13; Aktualizacja: 07.04.2015, 08:27

Studenci pierwszego roku mogą skorzystać ze stypendium rektora. Ta forma wsparcia, która przysługuje tej grupie dopiero od tego roku akademickiego, w przyszłości może mieć duży wpływ na wybór uczelni przez maturzystów, którzy wygrali olimpiady przedmiotowe.

Do 30 września 2014 r. stypendium rektora mógł otrzymać student co najmniej drugiego roku, który w poprzednim roku akademickim uzyskał wysoką średnią ocen ze studiów lub posiadał osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. To się jednak zmieniło. W ubiegłym roku (w lipcu) uchwalono ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (p.s.w.) oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1198). Artykuł 1 pkt 123 lit a tej nowelizacji wprowadził do art. 181 p.s.w. ust. 1a.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 października 2014 r. przepisami studenci pierwszego roku w roku złożenia egzaminu maturalnego, którzy są laureatami olimpiad międzynarodowych albo laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim wymienionych w ustawie o systemie oświaty (t.j. Dz.U z 2004 r. nr 256, poz. 2572), mogą się ubiegać o stypendium rektora. Przy czym szkoły wyższe w ekspresowym tempie musiały w ubiegłym roku dostosować regulaminy pomocy materialnej do możliwości przyznawania tego rodzaju wsparcia dla osób rozpoczynających naukę na danej uczelni. Raczej nie nastręczało to im większych trudności, gdyż katalog opisywanych olimpiad stanowi od wielu lat podstawę przyjęcia na dany kierunek studiów.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane