statystyki

Branżowe stopnie naukowe tylko dla wybitnych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot01.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 01.12.2016, 09:22
Ile pieniędzy budżet państwa chce przeznaczyć na doktoraty wdrożeniowe

Ile pieniędzy budżet państwa chce przeznaczyć na doktoraty wdrożenioweźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zniesienie habilitacji i nadawania tytułów profesora przez prezydenta – tego domagają się związkowcy. Resort nauki na razie planuje mniej radykalne zmiany.

Przedstawiciele środowiska akademickiego nie zgadzają się na nowelizację ustawy o stopniach i tytule naukowym, która ma umożliwić uzyskanie doktoratu czy uprawnień habilitacyjnych za pracę nad wynalazkiem w firmie. Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, resort nauki rozważa modyfikację swoich pierwotnych propozycji.

Habilitacja dwóch prędkości

Propozycja, zgodnie z którą już od przyszłego roku osoby z dorobkiem wdrożeniowym uzyskają prawo do ubiegania się o stopień naukowy, spotkała się z ostrą krytyką akademików. Zwłaszcza nowa ścieżka uzyskiwania uprawnień habilitacyjnych. Naukowcy, którzy je zdobędą, otrzymają wiele przywilejów – będą mogli pełnić funkcje promotorów w przewodach doktorskich, być zatrudnieni na stanowisku profesora nadzwyczajnego, uzyskać tytuł profesora czy też zostać zaliczeni przez uczelnię do minimum kadrowego (które jest potrzebne, aby prowadzić dany kierunek studiów).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane