statystyki

Studia magisterskie także po szkole branżowej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.10.2016, 07:16; Aktualizacja: 10.10.2016, 08:35
Projekt MEN zakłada likwidację zawodówek i zastąpienie ich szkołami branżowymi.

Projekt MEN zakłada likwidację zawodówek i zastąpienie ich szkołami branżowymi.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofuje się z wprowadzenia matur branżowych. Absolwenci szkół zawodowych będą mogli otrzymać takie samo świadectwo dojrzałości jak licealiści czy uczniowie techników.

Resort oświaty zmienił swoją propozycję po otrzymaniu uwag do projektu ustawy – Prawo oświatowe m.in. od Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Przypomnijmy, że projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada likwidację zawodówek i zastąpienie ich szkołami branżowymi (pierwszego i drugiego stopnia). Obecnie po ukończeniu zawodówki uczeń nie może podejść do egzaminu dojrzałości. Natomiast po szkole branżowej drugiego stopnia będzie miał taką możliwość. Z tym że matura branżowa umożliwiałaby mu jedynie dostęp do studiów pierwszego stopnia (licencjackich i inżynierskich) o profilu praktycznym.

– Rozwiązanie dotyczące wprowadzenia nowego typu matury oraz umożliwienie posiadaczom branżowego świadectwa dojrzałości ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia spotyka się z moim sprzeciwem. Rodzi to obawy o tworzenie nie tyle innego, ile gorszego rodzaju matury – wskazywał Jarosław Gowin w opinii do projektu. – Dojdzie więc do różnicowania studiów pierwszego stopnia ze względu na rodzaj posiadanego świadectwa dojrzałości. To jest niedopuszczalne – podkreślał wicepremier. Tłumaczył, że według przedstawionego przez MEN projektu posiadacze standardowego świadectwa dojrzałości będą mogli kontynuować kształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia, natomiast osoby legitymujące się branżowym świadectwem dojrzałości nie będą mogły z tej możliwości skorzystać. – A przecież z założenia wszyscy absolwenci studiów pierwszego stopnia zobowiązani są do uzyskania tych samych efektów kształcenia – dodawał.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • biznes2man(2016-10-10 23:22) Zgłoś naruszenie 60

    Weźcie sobie tych "mgrów" w ***** szczególnie pedagogiki, socjologi, historii, prawa, filozofii, europeistyki, marketingu, administracji, turystyki itp. Inwestować w medyków, inżynierów i zawodówki, wtedy gospodarka ruszy będą wynalazki, elektronika, będzie leczenie, a nie marnowanie kasy na wyżej wymienionych "mgrów"!

    Odpowiedz
  • maja(2016-10-11 13:03) Zgłoś naruszenie 12

    niestety ani ze studiami ani z pracą nie jest łatwo ;) ważne, żeby znać swoje mocne strony i trafić w dobre miejsce i na fajnych ludzi. tak też mi się udało właśnie na stażu w impelu. super sprawa, bo w końcu czuję się jak u siebie, no a jednak się ciągle uczę. korzystam ze sprzętu, wiedzy i doświadczenia innych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane