statystyki

Zamieszanie z dodatkami na wyprawkę szkolną. Gminy uchylają wspracie

autor: Michalina Topolewska30.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 30.08.2016, 07:51
Szkoła podręcznik

Większość gmin wydała już decyzje, w których przyznała rodzicom pięciolatków dodatki do zasiłku na wyprawkę.źródło: ShutterStock

Od września roczne przygotowanie przedszkolne obowiązuje sześciolatki, a nie dzieci o rok młodsze. Dlatego gminy muszą uchylać decyzje przyznające im wsparcie.

Zmiany w zakresie uprawnień do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego to efekt wchodzących w życie od 1 września nowych regulacji zawartych w ustawie z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 35). Co do zasady świadczenie na pokrycie kosztów wyprawki (w kwocie 100 zł) przysługuje, gdy dziecko podejmuje naukę w szkole oraz w przypadku rozpoczynania rocznego przygotowania przedszkolnego. Dotychczasowe brzmienie art. 14 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) przewidywało, że od 1 września br. zaczną je dzieci mające pięć lat. Tak się jednak nie stanie, bo wspomniana nowelizacja cofnęła wcześniejszą reformę, na mocy której sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym zostaną one w przedszkolach i zgodnie z nową treścią art. 14 ust. 3 to na nie właśnie został nałożony obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Problem w tym, że większość gmin wydała już decyzje, w których przyznała rodzicom pięciolatków dodatki do zasiłku na wyprawkę. Jest to konsekwencją obowiązujących w świadczeniach rodzinnych reguł i tego, że początek roku szkolnego przypada na końcowe miesiące danego okresu zasiłkowego. To też oznacza, że rodzic, który składał wniosek o wsparcie finansowe na trwający od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r. okres wypłaty świadczeń, od razu otrzymał w decyzji dodatek na rok szkolny 2016/2017 (ale pieniądze wypłacone zostaną dopiero w przyszłym miesiącu).

Teraz, ze względu na wprowadzone w międzyczasie zmiany w systemie oświaty, gminy muszą zweryfikować ostateczne decyzje administracyjne wydane w stanie prawnym, który przewidywał roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci w wieku 5 lat. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że gminy powinny uchylić rodzicowi prawo do dodatku na rozpoczęcie roku szkolnego na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane