Nauczyciele mianowani: Niepewna liczba dzieci dopuszcza umowę terminową

autor: Artur Radwan30.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 30.08.2016, 08:45
nauczyciel, szkoła

Szkoła miała prawo do zatrudnienia nauczyciela mianowanego na czas określony.źródło: ShutterStock

Jeśli oddziały przedszkolne nie stanowią stałej – obligatoryjnej – struktury organizacyjnej szkoły, a ich powołanie co rok zależy od decyzji gminy, to nauczyciela mianowanego można zatrudnić na czas określony. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Dyrektor publicznej szkoły zatrudnił nauczyciela mianowanego od września 2011 r. do końca sierpnia 2012 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Rok później również zawarł z nim umowę na rok, przy czym tym razem kobieta wykonywała pracę w jednym z oddziałów przedszkolnych, których liczba zależała od wyniku naboru. Ponieważ szkoła nigdy nie miała pewności, ile tego typu klas powstanie, wszyscy pracujący w nich nauczyciele byli zatrudniani na podstawie umów na czas określony. Na rok szkolny 2013/14 nauczycielka nie otrzymała kolejnej umowy na czas określony. Postanowiła odwołać się do sądu z wnioskiem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Sąd I instancji, rozpatrując sprawę, stwierdził, że kluczowym przepisem określającym podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielem jest art. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.). Zgodnie z nim w związku z różnorodnością możliwych sytuacji nadzwyczajnych ustawodawca przewidział wyjątek od obowiązku zatrudniania nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przede wszystkim może być on zastosowany, gdy zachodzi potrzeba zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Placówka ma także prawo podpisać umowę terminową ze względu na organizację nauczania. Przy czym w ocenie sądu „potrzeba wynikająca z organizacji nauczania” nie może zależeć od uznania pracodawcy, lecz musi się odnosić do zasad funkcjonowania danej szkoły. Jeśli zatem oddziały przedszkolne ustalane są corocznie i ich stała liczba nie jest określona, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na czas istnienia danego oddziału. Na tej podstawie sąd oddalił żądanie nauczycielki.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane