statystyki

Edukacja: Konkursy na dyrektorów szkół bez obserwatorów

autor: Artur Radwan29.08.2016, 07:52; Aktualizacja: 29.08.2016, 08:47
40 tys. dyrektorów jest zatrudnionych w szkołach.

40 tys. dyrektorów jest zatrudnionych w szkołach.źródło: ShutterStock

Resort edukacji narodowej i kurator mazowiecki nie chcą dopuścić, by w pracach komisji konkursowych na dyrektorów placówek oświatowych uczestniczyli obserwatorzy. Tłumaczą swoje stanowisko ochroną danych osobowych kandydatów.

O nowej koncepcji przebiegu komisji konkursowej przekonała się ostatnio wójt gminy Repki (Mazowieckie). – W ubiegłym tygodniu jako obserwator chciałam wziąć udział w konkursie na dyrektora szkoły, w którym wystartował wyłącznie dotychczasowy szef placówki. Przedstawiciel kuratorium stwierdził jednak, że nie ma takiej możliwości. Przy czym miał problemy ze wskazaniem podstawy prawnej. Ostatecznie zasłonił się ochroną danych osobowych kandydata. Tego typu tłumaczenie w tym przypadku było o tyle absurdalne, że dotyczyło ochrony danych osoby, którą zatrudniam – mówi Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz. – Ostatecznie ustąpiłam, bo nie chciałam, aby konkurs został unieważniony – dodaje.

Wskazuje, że dotychczas, np. w Gdańsku, nie było przeciwwskazań, aby osoby trzecie mogły wziąć udział w konkursie w charakterze obserwatora. Tymczasem mazowiecki kurator oświaty swoją decyzję tłumaczy stanowiskiem MEN z 28 czerwca 2016 r., która dotyczyła Urzędu Miasta i Gminy w Drobinie. Resort powołuje się w nim m.in. na art. 36 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.). Zgodnie z nim w postępowaniu konkursowym mogą uczestniczyć:

 • trzej przedstawiciele organu prowadzącego szkołę;
 • dwaj przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
 • po jednym przedstawicielu rady pedagogicznej, rady rodziców, zakładowych organizacji związkowych.

Ministerstwo uważa, że poza członkami komisji w naborze nie powinny uczestniczyć inne osoby. Dodatkowo podkreśliło, że przemawiają za tym także przepisy ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. poz. 2058 ze zm.).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ra V(2016-08-29 13:23) Zgłoś naruszenie 30

  Ciekawe, bo wybrany w konkursie dyrektor składa oświadczenie majątkowe do 30 kwietnia każdego roku, które jest publicznie dostępne, a zawiera jego dane osobowe łącznie z datą urodzenia. Kandydat, który nie przejdzie może przecież sądownie dochodzić swoich praw, gdyby obserwator ujawnił z jakiegoś powodu jego dane osobowe i je wykorzystał np. do zaciągnięcia kredytu. Przebieg konkursu może i powinien być jawny.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rozbawiona(2016-08-29 20:53) Zgłoś naruszenie 10

  Ojoj, brałam udział w paru konkursach i wiem, że ich jawność nie byłaby wielu osobom na rękę. Po konkursie bez obserwatora często zostaje suchy komunikat, który sporządza jedna strona (lub go nie sporządza i nawet nie informuje starających się o o wyniku - to akurat był konkurs może błahy, na doradcę metodycznego, ale zawsze...)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane