statystyki

Dyrektorzy chcą liczniejszych oddziałów przedszkolnych

autor: Artur Radwan02.08.2016, 07:15; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:31
Samorządowcy woleliby formalne uelastycznienie reguł.

Samorządowcy woleliby formalne uelastycznienie reguł.źródło: ShutterStock

W szczególnych przypadkach powinna istnieć możliwość zwiększania grup przedszkolnych. Dyrektorzy placówek, którzy to postulują, już teraz często nieformalnie za wiedzą gminy, a nawet kuratorium, przyjmują więcej dzieci.

W klasach I–III szkoły podstawowej obowiązuje zasada, że może się w nich uczyć maksymalnie 25 uczniów. Jeśli w ciągu roku pojawi się kolejne dziecko, dyrektor placówki ma dwa wyjścia: podzielenie oddziału na dwa mniejsze albo wystąpienie do tzw. klasowej trójki rodziców o zgodę na dodatkowego ucznia. Jeśli ją uzyska i przyjmie dziecko, musi zatrudnić asystenta nauczyciela. Ale podziału nie uniknie, jeśli klasa będzie liczyła 28 i więcej dzieci. W klasach starszych nie ma już takich obostrzeń (z wyjątkiem określonych zajęć, np. z informatyki, czy nauki języka obcego).

O podobne rozwiązanie, ale dla oddziałów przedszkolnych, może wystąpić do MEN stowarzyszenie dyrektorów placówek oświatowych. Chcieliby oni, by limit 25 dzieci mógł być łagodzony analogicznie jak w klasach I–III szkoły podstawowej.

– Ostatnio jeden z dyrektorów nie mógł przyjąć dodatkowego dziecka, bo niestety miał już pełen oddział. A przecież w niektórych szczególnych sytuacjach szef takiej placówki powinien mieć możliwość odstąpienia od tej generalnej zasady – mówi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Dodaje, że problem zaostrzy się podczas przyszłorocznej rekrutacji, kiedy to samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Dodatkowo trzeba będzie uwzględnić również sześciolatków, którzy nie pójdą do pierwszej klasy.

Według danych MEN w najbliższym roku szkolnym ponad 80 proc. dzieci w tym wieku pozostanie właśnie w oddziałach przedszkolnych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane