statystyki

Dyrektorzy chcą liczniejszych oddziałów przedszkolnych

autor: Artur Radwan02.08.2016, 07:15; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:31
Samorządowcy woleliby formalne uelastycznienie reguł.

Samorządowcy woleliby formalne uelastycznienie reguł.źródło: ShutterStock

W szczególnych przypadkach powinna istnieć możliwość zwiększania grup przedszkolnych. Dyrektorzy placówek, którzy to postulują, już teraz często nieformalnie za wiedzą gminy, a nawet kuratorium, przyjmują więcej dzieci.

W klasach I–III szkoły podstawowej obowiązuje zasada, że może się w nich uczyć maksymalnie 25 uczniów. Jeśli w ciągu roku pojawi się kolejne dziecko, dyrektor placówki ma dwa wyjścia: podzielenie oddziału na dwa mniejsze albo wystąpienie do tzw. klasowej trójki rodziców o zgodę na dodatkowego ucznia. Jeśli ją uzyska i przyjmie dziecko, musi zatrudnić asystenta nauczyciela. Ale podziału nie uniknie, jeśli klasa będzie liczyła 28 i więcej dzieci. W klasach starszych nie ma już takich obostrzeń (z wyjątkiem określonych zajęć, np. z informatyki, czy nauki języka obcego).

O podobne rozwiązanie, ale dla oddziałów przedszkolnych, może wystąpić do MEN stowarzyszenie dyrektorów placówek oświatowych. Chcieliby oni, by limit 25 dzieci mógł być łagodzony analogicznie jak w klasach I–III szkoły podstawowej.

– Ostatnio jeden z dyrektorów nie mógł przyjąć dodatkowego dziecka, bo niestety miał już pełen oddział. A przecież w niektórych szczególnych sytuacjach szef takiej placówki powinien mieć możliwość odstąpienia od tej generalnej zasady – mówi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Dodaje, że problem zaostrzy się podczas przyszłorocznej rekrutacji, kiedy to samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Dodatkowo trzeba będzie uwzględnić również sześciolatków, którzy nie pójdą do pierwszej klasy.

Według danych MEN w najbliższym roku szkolnym ponad 80 proc. dzieci w tym wieku pozostanie właśnie w oddziałach przedszkolnych.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane