statystyki

RPO: Odwołanie również od ustnej matury

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.07.2016, 07:15; Aktualizacja: 20.07.2016, 08:20
Maturzysta nie ma możliwości uzyskania szczegółowej informacji dotyczącej przyznanych mu punktów.

Maturzysta nie ma możliwości uzyskania szczegółowej informacji dotyczącej przyznanych mu punktów.źródło: ShutterStock

Matura ustna z polskiego nie pozwala sprawdzić wiedzy. Uczniowie powinni otrzymywać informację, za co odjęto im punkty. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich (RPO).

Wskazuje, że zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) egzamin z języka polskiego w części ustnej należy do przedmiotów obowiązkowych na maturze. W obecnym systemie rekrutacji na studia co do zasady liczba uzyskanych punktów nie jest brana pod uwagę. W opinii rzecznika nie zwalnia to jednak ustawodawcy z transparentnego sposobu przeprowadzania tego egzaminu.

– Procedura przeprowadzania ustnego egzaminu, podczas którego losowane jest jedno pytanie, sprawia, że nie daje on w pełni miarodajnego obrazu wiedzy ucznia ani jego umiejętności – uważa dr Adam Bodnar, RPO. W zestawach egzaminacyjnych występują trzy typy zadań: oparte na tekście literackim, ikonicznym oraz zadania o charakterze językowym. Jak wskazano w raporcie OKE w Poznaniu za rok 2015, zadania bazujące na tekście ikonicznym oraz językowe sprawiały maturzystom dużo więcej trudności niż te, do których dołączono tekst literacki. Oznacza to, że wybór pytania mógł mieć kluczowe znaczenie dla uzyskanego wyniku. Ograniczenie egzaminu do jednego pytania budzi więc wątpliwości, zwłaszcza że obejmuje on swoim zakresem materiał z kilku lat edukacji.

RPO w piśmie do ministra edukacji zwraca także uwagę, że maturzysta nie ma możliwości uzyskania szczegółowej informacji dotyczącej przyznanych mu punktów oraz uzasadnienia dokonanej przez komisję oceny. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie zobowiązują bowiem do wyszczególnienia, za co zostały przyznane konkretne punkty, pomimo tego że egzaminatorzy dysponują wagą punktową i procentową kryteriów oceniania tej części sprawdzianu. – Należy pamiętać, że każdy egzamin ma również znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Powinien być więc przeprowadzony w sposób, który umożliwia zdającemu zrozumienie popełnionych przez siebie błędów i stwarza poczucie sprawiedliwie dokonanej oceny, a tym samym zapewnia poszanowanie godności, o której mowa w art. 30 konstytucji – wskazuje Bodnar.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane