statystyki

Stypendia studenckie coraz większe, ale pomoc można lepiej kierować

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.06.2016, 17:00
W tym roku na polskich uczelniach kształcił się ponad 1,4 mln osób.

W tym roku na polskich uczelniach kształcił się ponad 1,4 mln osób.źródło: ShutterStock

Na Politechnice Warszawskiej biedni studenci w 2006 r. mogli liczyć na stypendium w wysokości od 50 zł miesięcznie do maksymalnie 530 zł (wysokość wsparcia zależy do dochodu na osobę w rodzinie). Dzisiaj wynosi ono nie mniej niż 250 zł, a sięga nawet 860 zł. W razie trudnego zdarzenia losowego (np. wypadku, kradzieży) mogą liczyć nawet na 5 tys. zł zapomogi.

Pomoc materialna dla studentów jest teraz istotnie odczuwalna – przyznaje Ariel Wojciechowski, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP). – Na niektórych uczelniach stypendia socjalne wynoszą około 1 tys. zł, a rektora dla najlepszych studentów oscylują w granicach 500–1000 zł miesięcznie. Te kwoty pozwalają opłacić mieszkanie w akademiku czy stancję. To znacznie ułatwia kształcenie się osobom, które muszą utrzymać się w innym mieście niż rodzinne – mówi.

Z czego wynika tak znaczny wzrost świadczeń? W 2006 r. na polskich uczelniach kształciło się ponad 1,95 miliona studentów. W tym roku jest to nieco ponad 1,4 mln osób, a budżet państwa mimo niżu przeznacza na fundusz pomocy materialnej (FPM) dla żaków ok. 200 mln zł więcej.

– Wydatki budżetu państwa planowane na dotacje dla uczelni i jednostek naukowych na pomoc materialną dla studentów i doktorantów podlegają corocznej waloryzacji – wyjaśnia Katarzyna Zawada, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane