statystyki

Pomoc materialna dla studenta bez PIT

autor: Agnieszka Pokojska22.06.2016, 19:00
student

Preferencją objęte są także stypendia naukowe i za wyniki w nauce.źródło: ShutterStock

Studiuję zaocznie – pisze pani Zofia. – W związku z trudną sytuacją ekonomiczną, potwierdzoną stosownymi dokumentami, złożyłam w uczelni wniosek o pomoc materialną, tj. zwolnienie z opłat za czwarty rok studiów. Chodzi o wsparcie przyznawane na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. Został on pozytywnie rozpatrzony – wyjaśnia czytelniczka. – Czy jest to przychód do opodatkowania, który muszę rozliczyć w urzędzie skarbowym – pyta.

Pani Zofia nie musi rozliczać tego przychodu podatkowo. Wprawdzie go otrzymuje, ale w tym przypadku ma zastosowanie zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z tymi ostatnimi senat uczelni publicznej określa zasady pobierania opłat oraz tryb i warunki zwalniania – w całości lub części – z nich studentów lub doktorantów, zwłaszcza tych, którzy osiągają wybitne wyniki w nauce lub uczestniczyli w międzynarodowych programach stypendialnych, a także tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej (art. 99 ust. 3 ustawy).

Z przepisów wynika więc, że uczelnia publiczna może pobierać opłaty za świadczone usługi edukacyjne. Jednak uprawniony organ uczelni decyzją wydaną zgodnie z uchwałą Senatu, może zwolnić w całości lub części z tych opłat m.in. studentów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc, którą otrzyma czytelniczka, będzie zatem zwolniona z PIT.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane