Do egzaminów dojrzałości pozostał niecały miesiąc. Trwają ostatnie powtórki, a w mediach pierwsze predykcje odnośnie możliwych wyników. Swoimi przewidywaniami podzielił się m.in. Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Czym będzie wyróżniać się tegoroczny egzamin dojrzałości? Czego można się spodziewać?

Matura 2024 pomiędzy ułatwieniami a reformą podstawy programowej

O nadchodzących maturach szef CKE rozmawiał na łamach Radia ZET. Dr Marcin Smolik przypomniał, że tegoroczne matury będą po raz ostatni oceniane według ułatwionych, post-pandemicznych wymagań. Kolejne roczniki maturzystów będą już zdawać egzamin dojrzałości na bazie podstaw programowych.

Co istotne, obecnie trwają prace ekspertów MEN nad "odchudzeniem" podstaw wybranych przedmiotów. Szef CKE podkreślił, że opracowywane aktualnie nowe podstawy programowe będą obowiązywać od klasy IV szkoły podstawowej do klasy IV liceum i klasy V technikum.

Matura 2024: Co mówią grudniowe egzaminy próbne?

W maturach próbnych słabiej wypadli absolwenci technikum. "Test diagnostyczny, który przeprowadziliśmy w grudniu, potwierdził, że poziom umiejętności uczniów techników był niższy niż licealistów. Chociaż porównując uczniów liceów rok do roku, ci tegoroczni też wypadli słabiej niż ich koledzy rok wcześniej" – wyjaśnił Marcin Smolik.

Dodał również, że w trakcie egzaminu próbnego uczniowie poradzili sobie najsłabiej z zadaniami wymagającymi precyzji i poprawności językowej, wskazując szczególnie na zadania związane z lekturą flagową, czyli III częścią "Dziadów" A. Mickiewicza. Najlepiej wypadły z kolei zadania standardowe, nie wymagające złożonych umiejętności.

Większy nacisk na kontrole w szkołach?

Szef CKE zapowiedział również, że w tym roku zostanie położony nacisk na walkę z możliwymi przeciekami tematów maturalnych. CKE planuje m.in. umieszczenie specjalnych czujników w paczkach z arkuszami testów, a jak wyjaśnił Marcin Smolik "będzie ich jeszcze więcej niż w ubiegłym roku". Czujnik ma wysyłać specjalny sygnał w przypadku wcześniejszego otwarcia paczki z arkuszami.

Zapowiadane są również dodatkowe środki ostrożności i zabezpieczenia, w tym m.in. rozmowy wideo z wybranymi losowo szkołami. W trakcie rozmowy wideo z przedstawicielem CKE dyrektor szkoły będzie musiał zaprezentować nierozpakowaną paczkę z arkuszami testowymi.

Kiedy początek matur 2024?

Maraton maturalny rozpocznie się 7 maja o godz. 9:00 obowiązkowym egzaminem pisemnym z języka polskiego. 8 maja maturzyści napiszą egzamin z matematyki, a 9 maja egzamin z języka obcego, nowożytnego. Uczniowie zdają obowiązkowo trzy przedmioty w formie egzaminu pisemnego (język polski, matematyka, język obcy nowożytny), który muszą zaliczyć na poziomie min. 30 proc. Do tego dochodzi wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym – w tym wypadku bez progu zdawalności. Obowiązkowe egzaminy ustne to język polski (min. 30 proc.) oraz język obcy nowożytny (min. 30 proc.). Egzaminy pisemne potrwają do 24 maja. Egzaminy ustne zostaną przeprowadzone w dniach 11-16 maja i 20-25 maja. Wyniki matur zostaną opublikowane 9 lipca 2024.

ikona lupy />
GazetaPrawna.pl

Wszystkim tegorocznym maturzystom polecamy zestaw testów i arkuszy egzaminacyjnych – MATURA 2024. Publikacje dostępne są na: sklep.infor.pl/matura2024