statystyki

Nauczyciele: Związek chroni działacza bez względu na długość jego stażu

autor: Artur Radwan31.05.2016, 16:00
Dziś dyrektorzy mają ostatni dzień na dokonanie zwolnień wśród nauczycieli.

Dziś dyrektorzy mają ostatni dzień na dokonanie zwolnień wśród nauczycieli.źródło: ShutterStock

Szefowie placówek oświatowych muszą respektować decyzje związków zawodowych o objęciu ochroną osób wytypowanych wcześniej do zwolnienia. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W zespole szkolno-przedszkolnym w roku szkolnym 2013/2014 prognozowano mniejszą liczbę uczniów w porównaniu z poprzednim rokiem. Dyrektor szkoły, która o tym fakcie wielokrotnie informowała nauczycieli, była zmuszona zwolnić jedną z polonistek. Przy czym dwie z nich były chronionymi działaczami związkowymi, a trzecia członkiem związku. Dyrektorka w kwietniu na radzie pedagogicznej poinformowała, że będzie musiała zwolnić nauczycielkę z najmniejszym stażem (zaczęła pracę w 1998 r.). Na wieść o tym związek zawodowy 9 kwietnia podjął uchwałę, zgodnie z którą kobieta została objęta ochroną związkową. 11 kwietnia zostało o tym poinformowane szefostwo szkoły.

Dyrektorka placówki wręczyła wypowiedzenie wytypowanej polonistce i powiadomiła o tym organizację związkową, przy czym formalnie nigdy nie wystąpiła do niej o zgodę na zwolnienie chronionej pracownicy. I choć związek zarzucił dyrektorce naruszenie prawa, ta nie wycofała się ze swojej decyzji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Belfer na wymówieniu (2016-05-31 19:55) Zgłoś naruszenie 42

    Buhaha, ha,ha ale numer coś mi tu nie gra w tym artykule napiszę na moim przykładzie zwalnia mnie dyrektor z pracy (szkoły) nie informuje Oddziału ZNP w danym mieście powiatowym nawet przewodniczącego ZNP w szkole o zwalnianiu nauczycieli członków ZNP. Ten/ta przewodniczący/a ogniska i tak się boi dyrektora szkoły (taka ciekawostka dyrektor szkoły też związkowiec z ZNP), że godzi się na wszystko co robi dyrektor i wszystko na gębę nic na papierze. Aby ratować swoją sytuację wśród obecnych członków zwalnianych ZNP robi się ruchy markowe rozmowa z dyrektorem szkoły o niczym ale według ZNP najlepiej jakby wspomniani nauczyciele zwalniani (członkowie ZNP) poszli w stan nieczynny na 6 miesięcy bo za nich będzie szkoła miała pieniądze z Systemu Informacji Oświatowej za etaty nauczycielskie a ZNP co miesiąc składki pobierane z pensji. Wspominając, że zamiast pójścia w stan nieczynny wolę wziąć odprawę, pieniądze wszyscy się krzywią jak to DABACKI czy NOWACKA ma wziąć tak dużą odprawę to się w głowie nie mieści jak mogą się wzbogacić trzeba im zaszkodzić i skusić aby przeszli w stan nieczynny a potem czysty bruk. Kto zarobi na naiwnych oczywiście szkoła z SIO i ZNP z składek a nauczyciel/ka mają bruk jak mieli. Drodzy mili ja dwa razy należałem/łam w życiu do związków zawodowych i wiem jedno NIGDY WIĘCEJ NALEŻENIA DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH WSZELAKIEJ MAŚCI omijać ich z daleka. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane