Nauczyciele otrzymają obiecane im przez rząd podwyżki, ale nie będą one wyglądały dokładnie tak, jak się tego spodziewano. Na ile pieniędzy mogą liczyć pedagodzy? Podajemy dokładne kwoty.

Po tym, jak Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli tzw. ustawę okołobudżetową, podwyżki dla nauczycieli się potwierdziły. Jak się jednak okazuje, podwyższona zostanie pensja średnia, nie zasadnicza. Co to oznacza w praktyce?

Pensja średnia, nie zasadnicza

Podwyżki dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących, ale, jak zostało już wspomniane, będą inne od spodziewanych. Minimalna pensja zasadnicza wzrośnie bowiem o 1167 - 1365 zł brutto. Konkretna kwota zależy od stopnia awansu zawodowego, ale nie wyniesie przynajmniej 1,5 tys. zł. Wszystko przez to, że wzrośnie pensja średnia, nie zasadnicza. O jakie konkretnie kwoty zwiększy się pensja nauczycieli?

Podwyżki dla nauczycieli

Tak wzrosną minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego, tj. mających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym:

  • Wzrost o 1218 zł brutto - dla nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego, czyli tzw. nauczycieli początkujących,
  • Wzrost o 1167 zł brutto - dla nauczycieli mianowanych,
  • Wzrost o 1365 zł brutto - dla nauczycieli dyplomowanych.

Pensje nauczycieli po podwyżkach

Tak będą wyglądać pensje podstawowe, czyli bez dodatków, dla nauczycieli:

  • Pensja nauczycieli początkujących wyniesie 4908 zł brutto
  • Pensja nauczycieli mianowanych wyniesie 5057 zł brutto
  • Pensja nauczycieli dyplomowanych wyniesie 5915 zł brutto

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku i mają objąć prawie 612 tys. etatów nauczycielskich.