statystyki

Edukacja: Masowe kształcenie przestanie się opłacać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.04.2016, 07:29; Aktualizacja: 26.04.2016, 08:31
nauczyciel, szkoła dzieci

MNiSW rozważa premiowanie szkół, które przyjmują kandydatów z lepszymi wynikami maturalnymi.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyśpiesza prace nad zmianami w dotowaniu uczelni i jednostek naukowych. Powołało już specjalny zespół, który zajmie się analizą systemów finansowania. Obecnie algorytm, na podstawie którego resort przyznaje pieniądze szkole wyższej, zależy m.in. od liczby osób, które się na niej kształcą. W efekcie uczelniom zależy głównie na tym, aby przyjąć jak najwięcej chętnych na studia – to zapewnia im wyższą dotację. Rekrutują więc także osoby, które ledwo zaliczyły maturę.

 Ponadto szkoły wyższe nie mają motywacji do tego, aby oblewać studentów ze słabymi wynikami – bo to obniża pulę pieniędzy, która trafia do placówki. To zaś prowadzi do obniżenia jakości kształcenia. Resort nauki chce z tym skończyć.

– Brana jest pod uwagę zmiana wagi w algorytmie za liczbę studentów z 0,35 na 0,20 – wyjaśnia prof. Mirosław Szreder, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego. – 0,15 byłoby rozdzielne na trzy inne składniki: po 0,05 za jakość projektów badawczych, uprawnienia do nadawania stopni naukowych oraz współpracę międzynarodową – wylicza.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik - Szczecin(2016-04-26 11:24) Zgłoś naruszenie 30

    W końcu jakaś zmiana, bo studenci, a potem absolwenci wyższych uczelni mają już dziś problem z logicznymi myśleniem, z przyczyn do skutku, z kilkoma czynnikami, o umiejętności wypowiedzi w formie pisemnej już nie wspominając, choć to również umiejętność , której należałoby oczekiwać po studentach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane