Planowane zmiany w systemie oświaty i debata na temat wieku szkolnego. To główne zagadnienia poruszane podczas debaty "Zamach na edukację" organizowanej w Sejmie. W Sali Kolumnowej zorganizowała ją Platforma Obywatelska.

Posłanka PO i była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska liczy, że partia rządząca odstąpi od pomysłu likwidacji gimnazjów. Jak wskazuje, pomysł spotyka się nierzadko ze sprzeciwem społecznym. "Przyjechali do nas nauczyciele, dyrektorzy szkół i samorządowcy. Wszyscy wsłuchiwaliśmy się w argumenty poszczególnych stron i zamierzamy przedstawić je ministerstwu edukacji. Lepiej, by zajmowali się naprawianiem oświaty w inny sposób" - twierdzi posłanka.

Poseł PO Jan Grabiec dodaje, że likwidacja obowiązku rozpoczęcia nauki w wieku 6 lat może wiązać się z uszczupleniem budżetów samorządów: "Widzimy wyraźnie, że zmiana spowoduje w tym roku uszczuplenie subwencji do gmin nawet o 700 milionów złotych" - wylicza.

W obronie gimnazjów wystąpił również Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod specjalną petycją zgromadził 450 tysięcy podpisów poparcia.