statystyki

Polacy słabo wykształceni? W UE nie wypadamy tak źle

autor: Janusz K. Kowalski04.11.2015, 20:00
Poziomowi wykształcenia Polaków sprzyja obowiązkowa nauka do 18 lat.

Poziomowi wykształcenia Polaków sprzyja obowiązkowa nauka do 18 lat.źródło: ShutterStock

Tylko co jedenasty Polak w wieku 25–64 lat zdobył maksymalnie wykształcenie gimnazjalne. Tymczasem w Unii Europejskiej tak niskie kwalifikacje ma aż co czwarty mieszkaniec.

Nie jesteśmy jedynym postkomunistycznym krajem z niskim odsetkiem słabo wyedukowanych obywateli. Najlepiej pod tym względem było na Litwie (6,7 proc.), w Czechach (6,8 proc.), w Estonii (8,8 proc.) i na Słowacji. Polska zaś zajęła w tej klasyfikacji bardzo wysokie piąte miejsce wśród 28 krajów Unii Europejskiej. W ubiegłym roku zaledwie 9,5 proc. naszych rodaków w wieku 25–64 lat miało wykształcenie co najwyżej gimnazjalne – wynika z danych Eurostatu.

– Niski odsetek osób z wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym (odpowiednik ośmioletniej szkoły podstawowej) w byłych krajach socjalistycznych wynika z tego, że w poprzednim systemie rozbudowany był system szkolnictwa średniego i zawodowego – ocenia dr Michał Sitek, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE). – Słabą stroną był wtedy niedorozwój szkolnictwa wyższego, bo tylko 7–10 proc. poszczególnych roczników podejmowało studia – zastrzega nasz rozmówca.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane