Placówki kształcenia ustawicznego, kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego będą mogły prowadzić kursy dla kandydatów na kierowników i wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nie będą potrzebowały do tego zgody kuratorium. Pozostałe podmioty będą mogły prowadzić takie szkolenia na dotychczasowych zasadach.

Taką zmianę przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Wczoraj w sejmowej komisji edukacji odbyło się jego pierwsze czytanie.
Po zmianach wszystkie kursy mają się kończyć egzaminem sprawdzającym wiedzę i umiejętności uczestników.
Część tych propozycji jest, jak tłumaczą przedstawiciele MEN, odpowiedzią na ostatni raport NIK, która negatywnie oceniła nadzór kuratoryjny nad organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
W projekcie doprecyzowano wiele pojęć, wprowadzono też definicję wypoczynku, do którego przepisy się odnoszą. Chodzi o wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni. W rezultacie definicja obejmuje zarówno wypoczynek w czasie ferii letnich i zimowych, jak i wiosennej czy zimowej przerwy świątecznej, organizowany w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. Jak zauważa MEN, teraz jasne będzie, że kurator sprawuje nadzór także nad wypoczynkiem w czasie przerw świątecznych. Wzmocniono też nadzór nad wyjazdami za granicę. Jeśli kuratorium zechce skontrolować, co się dzieje na zagranicznym obozie, będzie mogło poprosić o to konsula.
Kuratoria nie będą wydawały zaświadczeń o zatwierdzeniu zgłoszonego wypoczynku. Taka informacja znajdzie się bezpośrednio w elektronicznej bazie. Dzięki temu urzędnicy nie będą musieli co roku wysyłać około 20 tys. dokumentów. Z kolei organizatorzy notorycznie uchylający się od obowiązku zgłaszania wypoczynku w kuratoriach będą ryzykować grzywnę.
Większość nowych zasad ma wejść w życie od 1 kwietnia 2016 r. Obecnie materia jest uregulowana w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. (Dz.U. nr 12, poz. 67 ze zm.).
Etap legislacyjny
Pierwsze czytanie w Sejmie