Jakie składki trzeba opłacać za ucznia i studenta pracującego w wakacje

autor: Mariusz Stępień23.06.2015, 19:00
Czy w wakacje mam status ucznia?

Czy w wakacje mam status ucznia?źródło: ShutterStock

Uczniowie i studenci, dopóki nie ukończą 26 lat, nie podlegają żadnym ubezpieczeniom w ZUS, jeśli pracują na podstawie zlecenia. Korzystna jest też umowa o dzieło. Inaczej jest, jeśli pracują na etacie – muszą płacić składki.

Czy umowa o pracę może być wolna od składek?

Zdałem wszystkie egzaminy i od października zacznę ostatni rok studiów. Jednak już w lipcu rozpocznę pracę na część etatu. Czy to, że jestem jeszcze studentem, sprawi, że pracodawca nie będzie musiał opłacać za mnie składek?

NIE

Status studenta nie zwalnia pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Zatem pracodawca, po podpisaniu umowy o pracę, musi zgłosić zatrudnionego do ZUS i opłacać za niego wszystkie składki i jak za innych pracowników.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 66 ust. 1 pkt 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).

Czy w wakacje mam status ucznia

Planuję zatrudnić w swojej firmie w czasie wakacji osobę, która w tym roku ukończyła szkołę średnią, zdała maturę i rozpoczyna od października studia. Czy mogę takiego zleceniobiorcę traktować jak ucznia lub studenta, a w związku z tym nie opłacać składek do ZUS?

TAK

Od umowy-zlecenia z uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej lub studentem do ukończenia przez niego 26 lat nie są opłacane składki. W myśl wyjaśnień ZUS status ucznia przysługuje do 31 sierpnia również osobie, która ukończyła szkołę i zdała maturę. Z poradnika ZUS wynika również, że osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe, uznaje się za ucznia do 30 września. Z kolei status studenta przysługuje od daty immatrykulacji, tj. aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni. Jeżeli data formalnej immatrykulacji jest późniejsza niż dzień 1 października danego roku kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października a dniem immatrykulacji. Można więc bez przeszkód zatrudnić ucznia i studenta, ale weryfikacja tego nastąpi 1 października.

Podstawa prawna


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane