statystyki

Jakie składki trzeba opłacać za ucznia i studenta pracującego w wakacje

autor: Mariusz Stępień23.06.2015, 19:00
Czy w wakacje mam status ucznia?

Czy w wakacje mam status ucznia?źródło: ShutterStock

Uczniowie i studenci, dopóki nie ukończą 26 lat, nie podlegają żadnym ubezpieczeniom w ZUS, jeśli pracują na podstawie zlecenia. Korzystna jest też umowa o dzieło. Inaczej jest, jeśli pracują na etacie – muszą płacić składki.

Czy umowa o pracę może być wolna od składek?

Zdałem wszystkie egzaminy i od października zacznę ostatni rok studiów. Jednak już w lipcu rozpocznę pracę na część etatu. Czy to, że jestem jeszcze studentem, sprawi, że pracodawca nie będzie musiał opłacać za mnie składek?

NIE

Status studenta nie zwalnia pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Zatem pracodawca, po podpisaniu umowy o pracę, musi zgłosić zatrudnionego do ZUS i opłacać za niego wszystkie składki i jak za innych pracowników.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).

Art. 66 ust. 1 pkt 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.).

Czy w wakacje mam status ucznia

Planuję zatrudnić w swojej firmie w czasie wakacji osobę, która w tym roku ukończyła szkołę średnią, zdała maturę i rozpoczyna od października studia. Czy mogę takiego zleceniobiorcę traktować jak ucznia lub studenta, a w związku z tym nie opłacać składek do ZUS?

TAK

Od umowy-zlecenia z uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej lub studentem do ukończenia przez niego 26 lat nie są opłacane składki. W myśl wyjaśnień ZUS status ucznia przysługuje do 31 sierpnia również osobie, która ukończyła szkołę i zdała maturę. Z poradnika ZUS wynika również, że osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe, uznaje się za ucznia do 30 września. Z kolei status studenta przysługuje od daty immatrykulacji, tj. aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni. Jeżeli data formalnej immatrykulacji jest późniejsza niż dzień 1 października danego roku kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października a dniem immatrykulacji. Można więc bez przeszkód zatrudnić ucznia i studenta, ale weryfikacja tego nastąpi 1 października.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane