statystyki

Zmiany na uczelniach: Wydział nie zmieni się na chwilę

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:11

Uczelnia nie będzie musiała przekształcać profilu na praktyczny, aby nadal kształcić na ogólnoakademickim.

Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Jego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj. Poprawia on rządową nowelizację z 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. poz. 1198), która obowiązuje od 1 października 2014 r. Określiła ona warunki niezbędne do uzyskania uprawnienia do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim przez wydział, który nie posiada prawa do nadawania stopni naukowych. Jednym z nich jest uzyskanie co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na studiach o profilu praktycznym. Warunek ten znajduje jednak zastosowanie również w odniesieniu do kierunków o profilu ogólnoakademickim, prowadzonych przez jednostki jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji.

– Schemat ten nie jest racjonalny i niepotrzebnie utrudnia sytuację uczelni. W trakcie obowiązywania tych przepisów pojawiły się wątpliwości interpretacyjne – wskazuje Domicela Kopaszewska, poseł PO.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło interpretację, która wychodziła naprzeciw oczekiwaniom uczelni, ale spotkała się z krytyką jako wykraczająca poza brzmienie przepisów ustawy. Dlatego aby nie było wątpliwości, posłowie przygotowali nowelizację. Wynika z niej, że wydziały prowadzące studia o profilu ogólnoakademickim 1 października 2014 r. nie będą musiały zamieniać go na praktyczny w celu uzyskania pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane