statystyki

Jak napisać pracę dyplomową zgodnie z prawem

autor: Damian Michalczuk26.05.2015, 18:00; Aktualizacja: 26.05.2015, 18:23
edukacja-szkoła-studia

Od 1 października 2014 r. uczelnie mają prawny obowiązek sprawdzania pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.źródło: ShutterStock

Bezprawne wykorzystanie cudzych tekstów w pracy dyplomowej może być nie tylko przeszkodą do uzyskania dyplomu ukończenia uczelni, ale również stanowić przestępstwo. Zgłoszone teksty są obowiązkowo sprawdzane w systemie antyplagiatowym.

Czy uczelnia musi korzystać z antyplagiatu

Piszę pracę licencjacką na prywatnej uczelni. Są stosowane na niej dość liberalne zasady nauczania. W związku z tym zastanawiam się, czy moja praca zostanie sprawdzona w systemie antyplagiatowym?

TAK

Od 1 października 2014 r. uczelnie mają prawny obowiązek sprawdzania pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych. Wynika on wprost z ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Zdecydowana część szkół wyższych weryfikowała oryginalność prac pisanych przez studentów już wiele lat wcześniej. System antyplagiatowy porównuje analizowany dokument z bazą tekstów, do których ma dostęp. Efektem działania systemu jest raport podobieństwa zawierający tekst analizowanej pracy z zaznaczonymi fragmentami identycznymi z innymi tekstami, listą źródeł potencjalnych zapożyczeń i współczynnikami podobieństwa. Raport podaje, jaka część pracy została odnaleziona w innych tekstach. Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje wprost, że praca dyplomowa musi być samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego lub artystycznego albo dokonaniem artystycznym prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane z danym kierunkiem studiów, poziomem i profilem kształcenia oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ..(2015-05-27 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko prace magisterskie na studiach technicznych spelaniaja wymogi pracy dyplomowej.Podstawowym wymogiem jest to by praca byla SAMODZIELNA.Dlatego napisanie wlasnego programu komputerowego na wydziale informatyki bedzie punktowane jako praca mgr,gdyz nie ma takiego zrodla naukowego,ktore moznaby wykorzystac do napisania swojego programu.Ale np.praca na prawie juz nie,gdyz w pelni jest i zawsze bedzie oparta o doktryne i to co juz ktos napisal.Mozna tylko wyjasniac tezy swoimi slowami,nic ponadto.Dlatego tez tylko uczelnie techniczne na terenie UE maja prace mgr .Kierunki uniwerysteckie nie,a jesli nawet tak to uczelnia,ktora decyduje sie na takie eksperyment musi dawac prace w temacie seminarium.Inaczej praca taka mimo tego,ze jest wymagana nie moze byc punktowana.

    Tytul mgr jest tytulem zawodowym,a nie naukowym.Prace mgr sa tylko na uczelniach technicznych gdyz nie opieraja sie na wiedzy akademickiej.Pisze tu o szkolnictwie poza Polska.Tytul mgr uzyskuje sie w wyniku uzyskania 300 pkt ECTS,a nie obrony jakiejs pracy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane