statystyki

Jakie są warunki przystąpienia do obrony pracy dyplomowej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.07.2014, 07:23; Aktualizacja: 25.07.2014, 09:57
Osoba, która nie złoży pracy dyplomowej w terminie, jest skreślana z listy studentów

Osoba, która nie złoży pracy dyplomowej w terminie, jest skreślana z listy studentówźródło: ShutterStock

Uczelnia nie może żądać od studenta zapłaty za podejście do egzaminu kończącego studia ani za wydanie dyplomu. Już wkrótce każda praca będzie weryfikowana w antyplagiatowej bazie

W tym roku kończę studia licencjackie. Z promotorem ustaliliśmy, że do obrony podejdę we wrześniu. Jednak otrzymałem atrakcją ofertę stażu za granicą. Nie zdążę w wyznaczonym terminie oddać tekstu. Czy muszę przystąpić do obrony pracy dyplomowej w tym samym roku, w którym kończę studia?

Osoba, która nie złoży pracy dyplomowej w terminie, jest skreślana z listy studentów. Nie oznacza to jednak, że traci lata odbytej nauki i nie będzie mogła się już obronić. Zasady przystąpienia do niej po dłuższej przerwie określa każda uczelnia szczegółowo w regulaminie studiów. Zazwyczaj po ukończeniu studiów zainteresowany ma dwa lata na obronę. Przed przystąpieniem do niej powinien złożyć podanie o wznowienie studiów na jeden dzień (obrony). Możliwe, że będzie musiał też wnieść określoną przez szkołę wyższą opłatę za przywrócenie na studia. Wynosi ona np. kilkaset złotych. Jeśli student w ciągu dwóch lat się nie obroni, aby móc uzyskać dyplom licencjata, inżyniera czy magistra, uczelnia może wskazać konieczne do uzupełnienia różnice programowe. Dopiero wtedy student będzie mógł bronić pracę.

Podstawa prawna

Art. 160 ust. 1, art. 190 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane