W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) trwają prace nad wsparciem pracowników placówek zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektów finansowanych z Horyzontu 2020.

„Szczegółowe informacje na temat zasad premiowania naukowców zaangażowanych w projekty Horyzontu 2020 będą przedstawione pod koniec drugiego kwartału 2015 r.” – poinformował prof. Marek Ratajczak, wiceminister nauki, w odpowiedzi na interpelację nr 31087.
Posłanka Maria Nowak zapytała resort, jak zamierza rozwiązać problem wynagrodzeń dla uczestników tych projektów. Problem bierze się stąd, że Bruksela chce, aby unijne pieniądze otrzymywane w ramach grantów z Horyzontu 2020 były kierowane przede wszystkim na badania naukowe, a nie do portfeli naukowców.
– Dodatkowe wynagrodzenie może być wypłacane jedynie wtedy, kiedy jest to zgodne z regulacjami danej instytucji. Regulacja taka nie może się odnosić jedynie do projektów H2020, ale musi być ogólna, np. mogłaby dotyczyć wypłacania dodatków dla wszystkich osób realizujących projekty wybrane w drodze konkursowej. Natomiast nie może występować zróżnicowanie ze względu na źródło finansowania. I na tym polega trudność – wyjaśnia Barbara Trammer, koordynator ds. aspektów finansowych i prawnych Horyzont 2020 z Krajowego Punktu Kontaktowego.
Brak dodatkowych wynagrodzeń dla naukowców może zniechęcać do sięgania po środki unijne. Dlatego ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem tej kwestii.
„Motywacje finansowe i o charakterze ekonomicznym stanowią jedno z wielu źródeł zachęty do uczestnictwa w projektach ramowych. Równie istotne są pozostałe czynniki motywujące, takie jak zwiększenie specjalizacji badawczej instytucji, rozwój naukowy osób zaangażowanych w projekt czy wzmocnienie sieci kontaktów z partnerami zagranicznymi” – podkreśla prof. Marek Ratajczak.