Mam certyfikat językowy Cambridge – First Certificate in English. Kilka lat temu, gdy zdawałam egzamin, certyfikat był wydawany jako bezterminowy. Słyszałam jednak, że w 2015 r. zmieniły się zasady przeprowadzania egzaminów i nazwy certyfikatów. Czy to oznacza, że posiadany przeze mnie dokument stracił ważność i muszę ponownie zdawać egzamin, już na nowych zasadach – pyta pani Aneta.
Nie, na szczęście nie ma takiej potrzeby. Faktem jest, że z początkiem 2015 r. zmieniły się zasady przeprowadzania egzaminów Cambridge oraz nazwy samych certyfikatów językowych. Przykładowo, niezwykle popularny w Polsce certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego na poziomie B2 (według skali Rady Europy) – First Certificate in English – został zastąpiony przez Cambridge English: First. Modyfikacji uległa struktura egzaminu, który trzeba zdać, by otrzymać dokument. Certyfikaty cały czas wydawane są bezterminowo, co oznacza, że nie trzeba ich odnawiać co kilka lat, jak tego typu dokumentów wystawianych przez inne instytucje.
Opisywane zmiany mogą oczywiście wywoływać obawy u posiadaczy certyfikatów zdobytych przed 2015 r. co do ich ważności. Możemy jednak uspokoić, że są one niepotrzebne. Nie muszą oni bowiem ponownie ubiegać się o potwierdzenie swoich umiejętności językowych, gdyż wcześniejsze certyfikaty zachowują swoją moc, co udało nam się potwierdzić u pani Ewy Fountain z polskiego biura Cambridge English Language Assessment. Oznacza to, że posiadacze certyfikatów sprzed reformy nadal mogą się nimi legitymować w miejscach, w których niezbędne jest udokumentowanie znajomości języka angielskiego, na przykład przy poszukiwaniu pracy albo rekrutacji na studia i szkolenia.
Podstawa prawna
Regulamin egzaminów Cambridge English.