Do 2016 roku będzie realizowany program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" MEN. Inicjatywa ma zmniejszyć agresję i przemoc w szkole.
.
1 Program określa standardy, które musi spełnić certyfikowana placówka, tworząca środowisko bezpieczne dla dziecka. Nie mogą tam pracować osoby zagrażające bezpieczeństwu uczniów, a pracownicy muszą być tak przeszkoleni, by rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka i potrafić zareagować - zarówno na przemoc w szkole, jak i w domu. Dodatkowo dzieci uczące w szkole dowiadują się jak unikać zagrożeń w realnym świecie i w Internecie, oraz gdzie szukać pomocy. Program dotyczy takżę rodziców, którzy muszą wiedzieć jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć go bezpieczeństwa.
ShutterStock
2 Program adresowany jest do szkół podstawowych ,gimnazjów, przedszkoli, żłobków i placóek wychowawczych, a także organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz dzieci. – Wszyscy zabiegamy o to, aby polska szkoła była szkołą mądrze prowadzoną, bezpieczną i otwartą. I od wszystkich nas zależy bezpieczeństwo najmłodszych. Musimy sobie zdawać sprawę z tej odpowiedzialności – mówiła Urszula Augustyn. Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach w trakcie konferencji w Sejmie.
ShutterStock
3
Oczekiwane rezultaty programu:
• zwiększenie liczby działań, potencjału i zasobów szkół na rzecz tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, zwiększenie poczucia akceptacji uczniów, zmniejszenie wykluczenia społecznego, wzrost kompetencji wychowawczych rodziców, zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z instytucjami i podmiotami, które mogą wspierać działania szkoły w środowisku lokalnym;
• ustabilizowanie trendów lub zmniejszanie zakresu i nasilenia problemów oraz zachowań problemowych dzieci i młodzieży, zmniejszenie poziomu agresji i przemocy, cyberprzemocy, zmniejszenie używania substancji psychoaktywnych, uzależnienia od gier komputerowych, Internetu, podniesienie umiejętności uczniów w zakresie prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów, zwiększenie efektywności działań w zakresie rozwiązywania kryzysów rozwojowych oraz życiowych dzieci i młodzieży;
• zwiększenie zaangażowania szkół i placówek na rzecz upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, zwiększenie zaangażowania szkół w zakresie kształtowania u uczniów prawidłowych nawyków dbania o zdrowie własne i innych.
Źródło: Departament Informacji i Promocji. Ministerstwo Edukacji Narodowej
ShutterStock
4 Baza placówek spełniających standardy ochrony dzieci będzie ogólnodostępna. To oznacza, że każdy rodzic będzie mógł sprawdzić, czy szkoła czy też przedszkole jego dziecka przystąpiły do programu i realizują politykę ochrony dzieci przed przemocą. Rodzice będą mogli także zgłaszać niepokojące przypadki i swoje zastrzeżenia do spełniania przez placówki standardów ochrony dzieci - podało MEN.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję