Nauczyciele coraz zdrowsi. Przestali masowo korzystać z urlopów dla poratowania zdrowia

autor: Artur Radwan04.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 04.12.2014, 07:29
Liczba nauczycieli na urlopie dla poratowania zdrowia

Liczba nauczycieli na urlopie dla poratowania zdrowiaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pedagodzy przestali masowo korzystać z urlopów dla poratowania zdrowia. Takiego spadku nie było od ośmiu lat. Wystraszyli się komisji lekarskich i stanowiska Sądu Najwyższego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • ki(2014-12-04 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze tacy byli , tylko korzystali skoro ktos im dał taki przywilej . Mam sąsiadów nauczycieli , zdrowych jak konie , a już max wykorzystali ten przywilej. Oni sami mówią , że większość ich znajomych nauczycieli z tego też skorzystała, i nie dlatego ,że byli chorzy.

    Odpowiedz
  • 123(2014-12-04 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    To jasne - dajcie palec a chcą całej ręki - korzystając z przywilejów jak się da , a co!!! ... Nie znam ani jednego nauczyciela (z obracam się m.in w tym towarzystwie) , który skorzystałby z urlopu z powodu zdrowia - wszyscy jak jeden mąż mówią : należy nam się , bo mamy STRESUJĄCĄ pracę .. A któż takiej dzisiaj nie ma ? Oni mają ponad 3 miesiące w roku płatnego urlopu , reszta - max 26 dni i musi wystarczyć na "odreagowanie " po pracy (skądinąd tez STRESUJĄCEJ !) Te uprawnienia to czysty archaizm rodem z PRL-u . Problem polega na tym, że że czasy się dawno zmieniły a karta nauczyciela tkwi w jednym miejscu - tym samym - sprzed 30 lat ! Żenada i wstyd ...

    Odpowiedz
  • w(2014-12-04 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    oj radwan,radwan,ty byś też lepiej zrobił ,jakbyś skorzystał z takiego urlopu...dla poratowania psychiki..

    Odpowiedz
  • POPISowiec(2014-12-04 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Po za tym wszędzie pchają się na radnych , żeby sobie odpocząć od stresu w Gimnazjach , na posiedzeniach Komisji lub Rady . A system Rad już dawno się skończył , jak i Związek Rad ?

    Odpowiedz
  • NN(2014-12-04 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ty durniu, nie korzystają, bo MUSZĄ MIEĆ ETAT, A WIĘKSZOŚĆ TERAZ NIE MA.

    Odpowiedz
  • ba(2014-12-04 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    do5; dlaczego 'durniu'?? bo TY nie masz etatu? a wszyscy moi znajomi nauczyciele mają i korzystają, jak tylko mogą... bo im się NALEŻY.

    Odpowiedz
  • Żaba(2014-12-04 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Patrzcie na wszystkich "oburzonych"...Korzystają bo mogą! A ty, gdybyś mógł byś nie skorzystał??? Już widzę jak mówisz:"nieee, ja nie korzystam, lubię pracować" co za dulszczyzna!!!

    Odpowiedz
  • 123(2014-12-04 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Problem leży nie w nauczycielach tylko w chorym systemie, którego władze akceptują takie nieróbstwo i archaiczne przywileje niektórych grup.

    Odpowiedz
  • justa(2014-12-04 12:52) Zgłoś naruszenie 01

    Żeby skorzystać z urlopu trzeba go najpierw dostać, znajoma nauczycielka korzystająca z rehalibilitacji bo groził jej wózek inwalidzki dostała 5 miesięcy urlopu i musiała załatwić sobie żeby był w roku szkolnym, bo chcieli żeby pierwsze dwa miesiące to było lipiec i sierpień... Pewnie w różnych miastach są różne komisje, albo nie miała znajomych w komisji.

    Odpowiedz
  • Arriaga(2014-12-04 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Założę się, że wszyscy którzy mieliby taką możliwość, chętnie skombinowaliby, aby z takich urlopów korzystać. Pracuję 30 lat, mam 55 lat i nie korzystałam dotąd z żadnego.
    Od 16 roku życia do chwili obecnej mam dwie poważne przewlekłe choroby. Leczę się w wolnych chwilach. Lekarz patrząc w moją dokumentację powiedział: pani to nie lubi zwolnień lekarskich. I to prawda. Na zwykłe choroby nie choruję, od dzieci się nie zarażam na szczęście. I dobrze, bo nie bardzo miałabym się czym leczyć /alergie i przeciwskazania/. Nigdy nie szczepiłam się na grypę, nie miałam jej nigdy. Antybiotyk raz w życiu, na zapalenie spojówek. Dobre geny po tatusiu, ale zdrowy tryb życia i zero nałogów. Ale wiem, że takie zwolnienia to okresy nieskładkowe, urlopy na poratowanie zdrowia nie liczą się do emerytury. Więc ich nie biorę. Mam jednak koleżanki po operacjach, w tym onkologicznych, które też nie biorą zwolnień. Niekturzy nazywają nas stachanowcami, pytają czy na nagrobkach też nas uświetnią...Nie odpowiadam za postępki innych, o ile wiem nie tylko nauczyciele mają takie urlopy.
    Taka jest moja historia i proszę nie wieszać mnie hurtem z innymi oszustami. Jestem osobą samotną, sama na wszystko muszę zapracować. I obym dostała tę emeryturę.
    widzę te drwiące miny

    Odpowiedz
  • Z.A.(2014-12-04 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    1) Autor uprawia rządową propagandę sukcesu; 2) Gdyby był rzetelny - zaznaczyłby, że jest to urlop DLA PORATOWANIA ZDROWIA (tzn. nie muszę być chory, by z niego korzystać); 3) rząd i tak po cichu skrócił tenże urlop z trzech lat do roku i tak drastycznie utrudnił korzystanie z niego, że uprawnienie to stało się dla nauczycieli fikcyjne. I to jest smutna prawda. Z.A.

    Odpowiedz
  • zbulwersowany(2014-12-04 20:58) Zgłoś naruszenie 10

    Panie "Rydwan"!!! Jakim cudem mozna podwoić zasadniczą w porównaniu z urlopowym??? Najpierw trzeba mieć te nadgodziny, albo być wazeliną dyrektora...A jak już się te nadgodziny dostanie, to najczęściej jest ich parę, a nie jeszcze raz tyle co pensum, więc myśl człowieku co piszesz, a nie siejesz populizm

    Odpowiedz
  • oburzony(2014-12-04 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    i jeszcze jedno - jak łatwo manipulować wynikami: nauczyciele nie zaczęli mniej korzystać z urlopów, tylko wrócili do średniej sprzed roku 2007, kiedy powolutku rozpoczynała się nagonka na te urlopy oraz plany ich zniesienia...
    Pozdrawiam środkowym wszystkich obłudników, którzy "oczywiście nie skorzystaliby" z takiego urlopu, gdyby mieli taka możliwość...

    Odpowiedz
  • nn(2014-12-04 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    "W efekcie ich pensja może być dwukrotnie wyższa od zasadniczej, którą otrzymują na urlopie dla poratowania zdrowia."

    czyli ile? Pewnie według radwana będzie to z 10 tys. bo normalnie przecież zarabiamy po 5 tys.

    Ciekawe tylko, że trzynastka, która przecież uśrednia wszystko co otrzymujemy w ciągu roku wynosi jakieś 2200 netto.

    Odpowiedz
  • dr Gabriela Olszowska(2014-12-05 04:28) Zgłoś naruszenie 10

    Uprzejmie informuję, że sama się utrzymuję, a nie utrzymuje mnie Samorząd, Samorząd dostaje dotację od Państwa.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2014-12-05 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Redaktorze, nim pan zacznie pisać o dokonaniach pana Stefaniaka proponowałbym zapoznać się z jego dotychczasową działalnością na poletku częstochowskiej oświaty. Proponuję zerknąć na wskaźniki EWD, wyniki konkursów przedmiotowych i zadać sobie oczywiste pytanie czemu w ponad 200tys (oficjalne dane) mieście spada poziom edukacji ?? Wszystkim nauczycielom przestało się chcieć robić ?? Czy też to efekty działań byłego już naczelnika ds. oswiaty ???

    Odpowiedz
  • Tolo(2014-12-08 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Broniarz, walczyłeś aby utrudnić pójście nauczyciela na urlop zdrowotny. Słyszeliście nauczyciele! Sukces ZNP.
    Artykuł w 80% pokrywa się z trzecim rodzajem prawdy wg Tischnera.
    Sukcesem złodziejskiego działania samorządów jest fakt, że MEN obniża im subwencję oświatową na placówki.
    Panie Radwan oczekuję artykułu pt "JST oszukiwało swoje MOW i MOS średnio o 25% a tym nauczycieli" . I znów będzie kasa Arturku.

    Odpowiedz
  • maleńka(2014-12-28 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ariaga jesteś nauczycielką??? Jakiego przedmiotu uczysz? Mam nadzieję, że nie języka polskiego bo 'niekturzy" pisze się niektórzy. Oj kiepska z Ciebie nauczycielka. No ale cóż, takich teraz mamy nauczycieli, którzy uczą nasze dzieci.

    Odpowiedz
  • filologini(2015-02-13 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    18: maleńka - A nie przeszkadza Ci, kiedy prezydent pisze o 'bulu' a ministra edukacji o 'chańbie'? Wypij sobie szklankę zimnej wody ... Jeszcze raz przeczytaj tytuł artykułu, który komentujesz i skup sie na temacie...

    Odpowiedz