Związkowcy zaskarżą Kartę nauczyciela do Trybunału Konstytucyjnego

autor: Artur Radwan23.09.2014, 07:38; Aktualizacja: 23.09.2014, 08:35
Związek uważa, że zatrudnianie nauczycieli, którzy nie pracują w samorządowych placówkach, jest naruszeniem art. 32 konstytucji.

Związek uważa, że zatrudnianie nauczycieli, którzy nie pracują w samorządowych placówkach, jest naruszeniem art. 32 konstytucji.źródło: ShutterStock

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, chce z pomocą Trybunału Konstytucyjnego jeszcze bardziej wzmocnić siłę oddziaływania Karty nauczyciela.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • xyz(2014-09-23 08:30) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Broniarz w obawie o utratę swojego jakże obfitego koryta najchętniej wprowadziłby - choćby po trupach - o wiele więcej dodatkowych świadczeń.
  Jeśli komuś mało zmienia zawód.
  W prywatnych szkołach trzeba pracować. Płaca za pracę a nie za to, że się jest nauczycielem.
  To dla Broniarza za rudne.

  Odpowiedz
 • 123(2014-09-23 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, twórzmy i umacniajmy dalej w tym kraju uprzywilejowane grupy , które będą brały nasze pieniądze za miernąjakość swojej pracyw myśl socjalistycznej zasady : czy kto stoi czy leży pensyjka mu się należy...
  to krok do tyłu Panie Broniarz - wszyscy to wiedzą. Idźmy do przodu , zmieniajmy prawo mądrze , bo dawno żyjemy już w innym ustroju . W przeciwnym razie najbardziej w tym przypadku ucierpią nasze słabo kształcone dzieci.
  Gratuluję pomysłu umocnienia karty - po prostu genialny!

  Odpowiedz
 • zig(2014-09-23 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  karta nauczyciela do likwidacji--i juz od dawna pownno byc to faktem

  Odpowiedz
 • wisla@gazeta.pl(2014-09-23 09:47) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoły Marzeń w Piasecznie, Lubicz Zombkach itp. prywatny folwark pana właściciela albo ekonoma. Szkoła jako biznes a nauczyciele jak wyrobnicy niewolnicy nawet jak pan chce to i samochód umyją nic złego nie powiedzą bo pan wyleje albo za ryj weźmie , a mogą nawet chwalić pana Dyrektora, Burmistrza i Prezesa ale jest to syndrom oprawcy złego jak smród polubionego.

  Odpowiedz
 • an(2014-09-23 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  Archaiczne przywileje czas najwyższy zlikwidować. Przebywanie w towarzystwie nauczycieli zaczyna być bardzo uciążliwe . Rozmowy jak oni są przemęczeni pracą 18 godzin tygodniowo nie jestem w stanie komentować . Mnie NFZ zmusza do pracy od 8:00 do 18:00 dziennie / 10 godzin dziennie /. A może by Pan Broniarz zamienił się z medykami.

  Odpowiedz
 • ABC(2014-09-23 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Widzę, że łatwiej jest wszystkim wszystko krytykować niż uznać to co gwarantuje nam Konstytucja. Praca nauczyciela w szkołach niepublicznych to nie bułka z masłem, z umowami o prace bywa różnie. Często na okres wakacji są one rozwiązywane po to by szkoła miała oszczędności. Płaca to najniższa jaką gwarantuje Państwo dla tej grupy zawodowej i nie są to kokosy, nauczyciel dyplomowany z 20 letnim stażem ma pensje brutto 3000,00 zł dodatków już żadnych nie ma, bo na tym też szkoła ma oszczędności. Więc może Pan Broniarz walczy o tych właśnie nauczycieli... Cała grupa zawodowa powinna mieć te same przywileje...

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-09-23 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  Znam temat. Znam taką szkołę w biednej gminie. Ludzie z wyższym wykształceniem pracują tam za psie pieniądze i jeszcze słyszą chamskie: jak się nie podoba to won. Tak więc nie pozostaje nic innego jak emigrować, albo klepać biedę. Oto Polska właśnie.

  Odpowiedz
 • Anka(2014-09-23 11:37) Zgłoś naruszenie 00

  Zwiększyć ilośc godzin nauczycielom w szkołach publicznych i będzie po kłopocie . Za 18 h to za dużo zarabiają

  Wg MEN zpodziałem na różne stopnie awansu zawodowego, wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli przedstawia się następująco:
  Stopień awansu zawodowego Wysokość wynagrodzenia:
  stażysta 2717,59, kontraktowy 3016,52, mianowany 3913,33, dyplomowany 5000,37

  Odpowiedz
 • sta-n(2014-09-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego p. Broniarz nie zaskarżycie do TK przepisów, które dopuszczają sytuację w której jedni pracownicy
  posiadają umowy o pracę, a inni wykonujący tę samą pracę zmuszani są do umów śmieciowych. Kler, nauczyciele
  i służby mundurowe, to najwięksi pupile każdej władzy. A może by tak odwrócić sytuację i zmusić tych pracujących na kartę nauczyciela, do warunków na jakich pracują ci w szkołach prywatnych. Pewnie poziom nauczania by się
  podniósł, a samorządy bardzo zadowolone z mniejszych wydatków na płace nauczycielskie, do których muszą
  dokładać, z własnych dochodów.

  Odpowiedz
 • opt(2014-09-23 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Nie mam ze szkolą nic wspólnego, ale nie wytrzymałbym tam nawet jednej godziny. W biurze nikt mi nie wyje, chcę to pracuję, chcę to udaję ,że pracuję, kawkę mam kiedy chcę a i bufet ze śniadaniem i obiadem na miejscu. Nauczyciel jak wyczytałem za 18 intensywnej pracy przy tablicy z 25 bachorami musi mieć oczy naokoło , to nie biuro i za to i inne obowiązki dostaje 3000 brutto, co tu zazdrościć. Tyle to posłowie, ministrowie dostają premii, jedzą ośmiorniczki na koszt podatnika i mają przywileje, które przekraczają wyobrażenia nauczycieli. Nauczycielom niczego nie zazdroszczę, znajomi po 35 latach pracy w szkole trochę zbzikowali, stale chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, zdarli gardła i teraz mają 1500 złotych emerytury - ale przywilej.

  Odpowiedz
 • Były już członek ZNP(2014-09-23 17:34) Zgłoś naruszenie 00

  Przewodniczący ZNP Pan S. Broniarz chytry jest bardzo dlatego, że może okazać się ta cała Karta Nauczyciela będzie nie zgodna z obecną Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, która to daje możliwość każdemu obywatelowi odwoływania się do organów wyższej instancji w tym i sądów. KN nie daje takiej możliwości np. jak komisja obleje nauczyciela na egzaminie na wyższy stopień awansu zawodowego to nauczyciel musi znowu robić awans zawodowy o dodatkowe 9 miesięcy i ma ograniczone pole manewru do odwoływania się od decyzji do wyższej instancji a nawet jak chce do sądów, przykładów z KN łamiących prawa obywatelskie w stosunku do Konstytucji RP można tutaj mnożyć i pisać Więc ciekawe by było jakby Trybunał Konstytucyjny całą KN zakwestionował i co najlepsze po roku wszyscy nauczyciele będą pracować w wszystkich placówkach oświatowych w naszym kraju według Kodeksu Pracy i nie ważne będzie, że mają jakieś mianowanie.
  Znając Polskie realia to władza będzie miała prezent i pretekst aby ociągać się z nowymi przepisami minimum dwa lata i jak nie będzie nowych przepisów to krótka piłka zatrudniamy nauczycieli w tym i związkowców ZNP lub Solidarności Oświatowej według Kodeksu Pracy. To dopiero będzie szok a może tak być i wtedy dają przewodniczącemu członkowie oj dadzą. Pomysł Pana przewodniczącego ZNP zgłosiłbym na złotą czcionkę Teleexpress'u. Jak się cieszę, że nie należę już do ZNP i moje składki zostają w mojej kieszeni.
  Redaktor artykułu trafił w samo sedno tak na 100%.

  Odpowiedz
 • OB(2014-09-23 18:42) Zgłoś naruszenie 00

  Za 35! godzin lekcji tygodniowo powinno sie Ministra Edukacji postawic przed Trybunal Stanu za zle rzadzenie.
  ---
  Pensum dydaktyczne czyli ilosc przeprowadzonych lekcji w tygodniu maksymalnie powinno wynosic 25 godzin.

  Odpowiedz
 • xyz(2014-09-23 19:54) Zgłoś naruszenie 00

  Po kilku artykułach myślałem, że Radwana wylali z pracy za pisanie bzdur. A tutaj ten nagle znowu wyskakuje z wójtem zapyziałej gminy lubicz.

  Odpowiedz
 • phi(2014-09-23 21:04) Zgłoś naruszenie 00

  A ja to bym tym "komentatorom" z pierwszej strony kazała "cudze dzieci uczyć" a ich własne oddać pod opiekę przepracowanych (te 35 i 40 godz w prywatnych przedszkolach i szkołach) nauczycieli...ot polaczka nie nauczy nikt i nic...

  Odpowiedz
 • jahu(2014-09-23 22:52) Zgłoś naruszenie 00

  jestem laikiem, niech mi ktoś napisze w których krajach na świecie nie ma coś na wzór karty nauczyciela?

  Odpowiedz
 • Anka(2014-09-24 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  A ja mam dużo znajomych emerytek nauczycielek, poszły na emeryturę na 55 lat, były pracownikami z powołania, więc nie zbzikowały, maja sie dobrze i zwiedzają świat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane