Dofinansowanie do podręczników nawet po przekroczeniu progu dochodowego

autor: Michalina Topolewska17.09.2014, 18:00
MEN przypomina, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

MEN przypomina, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.źródło: ShutterStock

Rodziny wielodzietne mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu podręczników, nawet jeśli ich dochody przekraczają próg uprawniający do uzyskania pomocy.

Część szkół przyjmuje jeszcze wnioski o przyznanie wsparcia w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1024), każda gmina indywidualnie określa termin ubiegania się o refundację. Wiele z nich zdecydowało się dać im więcej czasu na składanie wniosków. Tak jest np. w Poznaniu, gdzie są one przyjmowane do 30 września.

– Zauważyliśmy, że dłuższy termin wpływa na większą liczbę osób, które starają się o dofinansowanie – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

W tym roku obowiązuje wyższe kryterium dochodowe, które uprawnia do refundacji. Wynosi ono tyle samo co kwota pozwalająca na uzyskanie zasiłku na dziecko, czyli 539 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Natomiast w sytuacji, gdy zarobki przekraczają ten próg, ale dziecko rozpocznie naukę w klasie, która jest objęta dofinansowaniem – np. II lub III klasy szkoły podstawowej – przepisy rozporządzenia dopuszczają możliwość przyznania im pomocy. Stanie się tak, o ile uczeń pochodzi z rodziny spełniającej jedną z przesłanek wskazanych w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.). Wymienia ona m.in. sieroctwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę w rodzinie, ale też potrzebę ochrony macierzyństwa i wielodzietności.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane