statystyki

Dofinansowanie do podręczników nawet po przekroczeniu progu dochodowego

autor: Michalina Topolewska17.09.2014, 18:00
MEN przypomina, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.

MEN przypomina, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku.źródło: ShutterStock

Rodziny wielodzietne mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu podręczników, nawet jeśli ich dochody przekraczają próg uprawniający do uzyskania pomocy.

Część szkół przyjmuje jeszcze wnioski o przyznanie wsparcia w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1024), każda gmina indywidualnie określa termin ubiegania się o refundację. Wiele z nich zdecydowało się dać im więcej czasu na składanie wniosków. Tak jest np. w Poznaniu, gdzie są one przyjmowane do 30 września.

– Zauważyliśmy, że dłuższy termin wpływa na większą liczbę osób, które starają się o dofinansowanie – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

W tym roku obowiązuje wyższe kryterium dochodowe, które uprawnia do refundacji. Wynosi ono tyle samo co kwota pozwalająca na uzyskanie zasiłku na dziecko, czyli 539 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Natomiast w sytuacji, gdy zarobki przekraczają ten próg, ale dziecko rozpocznie naukę w klasie, która jest objęta dofinansowaniem – np. II lub III klasy szkoły podstawowej – przepisy rozporządzenia dopuszczają możliwość przyznania im pomocy. Stanie się tak, o ile uczeń pochodzi z rodziny spełniającej jedną z przesłanek wskazanych w art. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.). Wymienia ona m.in. sieroctwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę w rodzinie, ale też potrzebę ochrony macierzyństwa i wielodzietności.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane